Pred vama je i četvrta po redu ICTbusiness TV emisija u kojoj vam donosimo nekoliko zanimljivih reportaža i razgovora. Tu je priča o Osijek Software Cityu - Slavonskoj silicijskoj dolini. Razgovarali smo s Nandinom Lončarom, tajnikom udruge Osijek Software City, koji će uskoro dirigentsku palicu predati dalje, ali udruga je i dosad mnogo toga napravila, i sve to uz pomoć CISEx-a, udruge hrvatskih nezavisnih izvoznika softvera.
Razgovarli smo i s Tomislavom Bilićem, direktorom tvrtke Inchoo, te Denisom Sušcem direktor tvrtke Mono. Obojica u Osijeku ove vrlo uspješne tvrtke i zapošljavaju ljude iz cijele Hrvatske.
Međutim, veliki problem za domaće ICT kompanije je i obrazovna politika koja na tržište ne dovodi inženjere već uglavnom ekonomiste i pravnike, dok tržište, naročito u ICT industriji „vapi“ za ljudima drukčijih znanja i vještina, o čemu smo razgovarali s Gordanom Kovačević, predsjednicom Ericsson Nikole Tesle.
U četvrtoj emisiji pogledajte i razgovor s predsjednikom Uprave King ICT-a Plamenkom Barišićem, koji vodi jednog od najvećih domaćih sistem integratora prema podacima relevantnih istraživanja poput IDC-a. Barišić među ostalim govori o novoj industrijskoj strategiji koja je po prvi put u fokus stavila i informatičko-telekomunikacijsku industriju.
Na kraju, o mobilnim aplikacijama i uspjehu na svjetskom tržištu uz izvoz razgovaramo sa direktorom tvrtke Pet minuta, Lukom Abrusom.
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.