Proizvođači mobilnih uređaja sve više energije ulažu u senzore za otisak prsta, kojim se obavljaju transakcije, otključava uređaj i kojim se on u globalu štiti od neželjenih ruku. Samo, problematično je što korisnici još uvijek nisu prigrlili ovaj vid tehnološkog napretka i klasične su im lozinke primarni način zaštite. Barem tako pokazuje istraživanje provedeno od strane Yoguova za potrebe Američke pošte.
U istraživanju je sudjelovalo tisuću osoba starijih od 18 godina i samim time nije potpuno reprezentativno, ali daje određene smjernice za neka daljnja i šira istraživanja. Naime, njih 58 posto još uvijek radije štiti svoje podatke klasičnim lozinkama, bez obzira što imaju mogućnost štititi ih otiskom prsta. A samo njih deset posto koristi se otiskom prsta, dok ostatak bira druge metode, kao iscrtavanje linija kao način zaštite.
Samo, problematično je i što njih 17 posto još uvijek koristi kao lozinku "1234" i kad to postavljaju kao nešto sigurnije od otiska prsta, koji nitko drugi na svijetu ne dijeli s njima, onda su stvari iznimno ozbiljne. Dakle, proizvođači se moraju u marketinškom smislu potruditi pridobiti povjerenje korisnika, dati im do znanja da njihove otiske prstiju ne vidi nitko, da se oni ne dijele ili zloupotrebljavaju. U to vjeruje 42 posto ispitanih.
I nije to jedino u što se ne vjeruje. Njih deset posto vjeruje da senzori na uređajima nisu dovoljno napredni pa će ostaviti korisnika na cjedilu i svejedno će morati koristiti lozinku da bi pristupili uređaju. To nije daleko od istine, tek su Apple i donekle Samsung dosegli razinu koja zadovoljava potrebe korisnika. To se mora promijeniti da bi se promijenio stav svih nevjernika.
Nije na odmet za kraj spomenuti i da samo dva posto ispitanih ima volje isprobati zaštitu u vidu prepoznavanja lica ili oka. Premalo s obzirom dokle ide tehnološki napredak...
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.