HT predstavio Generaciju Next koja priprema mlade na poslove budućnosti

HT predstavio Generaciju Next koja priprema mlade na poslove budućnosti
HT

Projekti automatizirani pilićarnik, kojim se upravlja putem mobilnog telefona i veliki kolaboracijski projekt, koji je kroz interaktivnu kartu povezao preko 100 škola i raznih udruga i omogućio prikaz meteoroloških pokazatelja diljem Hrvatske u realnom vremenu, izabrani su kao najbolji projekti donacijskog natječaja Generacija Next u sezoni 2017./2018.

Na zadnji dan školske godine u Hrvatskom Telekomu najbolje projekte prezentirali su njihovi autori i mentori koji su ih vrijedno razvijali tokom čitave godine. Automatski pilićarnik izradili su učenici Osnovne škole Iver iz Sesveta, pod vodstvom mentora Romana Rupčića, dok je kolaboracijski projekt predstavio Nenad Bakić, suosnivač Instituta za razvoj i inovativnost mladih (IRIM), kao partner donacijskog natječaja.

Hrvatski Telekom je i ove godine kroz donacijski natječaj Generacija Next sa 700.000 kuna podržao razvoj najboljih projekata temeljenih na naprednoj tehnologiji interneta stvari (IoT), a koje su prijavile osnovne i srednje škole te razne udruge koje se bave edukacijom mladih diljem Hrvatske. U donacijskom natječaju Generacija Next u sezoni 2017./2018. sudjelovalo je ove godine više od 100 škola i udruga, oko 800 učenika i učenica i 130 mentora.

Iz HT-a ističu da konstantno ulažu u razvoj digitalne infrastrukture i tehnologije na kojoj će mladi kreativci kao predvodnici Generacije Next razvijati nova rješenja za budućnost, da je među prvim operatorima u Europi koji je u komercijalnu ponudu uveo 1Gbit/s simetričnu brzinu interneta, te da je krajem travnja plasirao i prvu komercijalnu NB-IoT mrežu, odnosno mrežu specijaliziranu za internet stvari. Također naglašavaju da će ta ulaganja puni potencijal ostvariti dolaskom 5G tehnologije.

“Živimo u četvrtoj industrijskoj revoluciji i pred nama je novi val tehnoloških promjena. Što se brže prilagodimo, to ćemo kao društvo biti uspješniji. Zbog toga zadnje dvije godine kroz donacijski natječaj ali i raznim drugim aktivnostima kompanije snažno ulažemo u STEM obrazovanje nove generacije - Generacije Next. Upravo su oni budući lideri koji će na tim tehnologijama učiti, stvarati i raditi. Oni su naš najznačajniji resurs za buduće poslovanje, nova zanimanja te  razvoj čitavog društva“, istaknuo je Boris Drilo, član Uprave i glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije HT-a.

Hrvatski Telekom provodi donacijski natječaj kontinuirano od 2004. godine i u tom je razdoblju s više od 10 milijuna kuna potaknuo realizaciju više od 300 projekata. U posljednje dvije godine donacijski natječaj Generacija Next usmjeren je u poticanje STEM vještina.

U tom je razdoblju više od 160 škola opremljeno naprednom opremom za projekte bazirane na IoT tehnologiji, a u projektima je sudjelovalo više od 2000 djece te je educirano više od 130 učitelja mentora.

Također, opremljen je jedinstveni laboratorij za astrobiologiju u Višnjanu kroz koji prođe više od 700 djece godišnje, a educirano je više od 300 mentora.

“Drago mi je da je HT prepoznao projekt koji smo osmislili i podržao ga vrijednom donacijom, koju smo nadogradili i vlastitim sredstvima. Tehnologiji Interneta stvari smo orijentirani zato jer s njome učenici mogu razviti projekte koji su bliski korisnim aplikacijama, ili to - poput ovog projekta - već jesu, te su tim projektima primiču inovativnosti, poduzetništvu i tržištu rada. Upravo zato smo u ovaj projekt uključili i srednje škole.“, istaknuo je Nenad Bakić, suosnivač Instituta za razvoj i inovativnost mladih - IRIM.

Donacijski natječaj Hrvatskog Telekoma Generacija Next za sezonu 2018./2019. je u tijeku, a prijave za sve osnovne i srednje i škole i razne udruge koje promiču razvoj STEM vještina otvorene su do 1. srpnja (do ponoći).

Kao i prethodnih godina za realizaciju projekata Hrvatski Telekom dodjeljuje ukupno 700.000 kuna i to u dvije kategorije - kategoriji digitalnih inovacija temeljenih na tehnologiji interneta stvari i kategoriji istraživačkih znanstvenih projekata.