U sklopu New York Tech Meetupa održanog jučer navečer u New Yorku, a na koji su predstavnici Hrvatske mreže poslovnih anđela CRANE Davorin Štetner, predsjednik i Damir Mujić - član Upravnog odbora bili pozvani od predsjednika ovog prestižnog događaja Andrewa Rasieja - održan je kratki sastanak predsjednika CRANE-a i Minerve Tantoco - šefice tehnologije grada New Yorka. Gospođa Tantoco, koja u uredu gradonačelnika New Yorka de Blasia obavlja dužnost „ministrice“ tehnologije predstavla je ukratko najbrže rastući tehnološki ekosistem te prilike za startupove.
Grad New York izražava punu podršku kvalitetnim tehnološkim projektima u koje su investirali članovi CRANE-a te će im pružiti pomoć u smislu logistike, viznog sistema te ostalih stvari putem ureda gradonačelnika za tehnologiju i inovacije. Također, razgovaralo se i o mogućem dolasku predstavnika grada New Yorka na međunarodnu konferenciju EBAN WU 2016. koju Hrvatska mreža poslovnih anđela CRANE organizira u studenome u Zagrebu.
Jučerašnji New York Tech Meetup koji je najveći tehnološki event u gradu, sudionicima je predstavio devet projekata od kojih je većina inovativnih ideja već ostvarila promete i preko 100 milijuna USD. Zanimljivost koju je rekao predsjednik organizacije jest da su karte za event i to njih 500 po cijeni od 10 USD rasprodane u jednu minutu od puštanja u prodaju.
„U New Yorku se stvari odvijaju zaista brzo i zato je ovo najbrže rastući tehnološki ekosistem svijeta. Iznimno je važno uspostavljati ovakve kontakte jer to omogućuje našim startupima lakši ulazak na ovo tržište koje bi svima trebalo biti cilj. Gospođa Tantoco odmah je izrazila spremnost za pomoć u logistici, a kad tako nešto ponudi prvi čovjek tehnologije New Yorka koji direktno odgovara gradonačelniku - ne moram niti govoriti koja je to snaga. Veselim se razvijanju suradnje s gradom New York i njegovim ekosistemom. Trebamo učiti od najjačih!“, ističe za ICTbusiness.info Davorin Štetner, predsjednik CRANE-a koji je o svemu pisao na svome Facebook profilu.
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.