Dva inovativna projekta koje je prepoznala i Europska komisija

Dva inovativna projekta koje je prepoznala i Europska komisija

Europska komisija odabrala je mlade i uspješne ljude iz Hrvatske te kroz priče o njihovim postignućima predstavila Hrvatsku kao 28. članicu Europske unije. Najmlađe među njima su i dvije mlade hrvatske poduzetnice, studentice međunarodnih programa na Ekonomskom fakulteta Sveučilišta u Zagrebu - Ana Burica i Josipa Majić o kojoj smo već pisali zbog projekta BabyWatch.

Studentice su osmislile zdravstveni startup pod nazivom IDerma. Riječ je o inovativnom softverskom rješenju  koji dermatolozima ali i ostalim medicinskim organizacijama omogućuje prikupljanje podataka o pacijentima i praćenje terapije na jedinstven i iznimno personaliziran način.

Prema riječima mladih studentica/poduzetnica IDerma dugoročno rješava problem neadekvatnog sustava praćenja stanja te omogućuje interaktivnu komunikaciju između medicinskog osoblja i pacijenata. Aplikacije već koriste klinike u Australiji, Indiji, Ujedinjenom Kraljevstvu a proizvod je konkurentan jer se prema zahtjevu klinike izradi u svega 48 sati od narudžbe po samo $99.

Osim toga mlade poduzetnice spremaju još jedan projekt imenom Teddy The Guardian, a kako same tvrde želja im je spojiti bogatu hrvatsku tradiciju u tekstilnoj industriji s novim tehnološkim mogućnostima koje pružaju certificirani medicinski senzori koji se upravljaju kroz sustave otvorenog koda.

Razvijaju ručno rađenu igračku za djecu od organskih materijala koja u sebi ima ugrađene medicinske senzore. Kroz igru igračka u obliku medvjedića prati djetetovu temperaturu tijela, tlak, zasićenost krvi kisikom te ostale vitalne znakove te dojavljuje odstupanja na mobilnu aplikaciju roditeljima. Ovaj kompleksan proizvod razvijaju uz pomoć vrhunskih mentora iz SAD-a, Japana i Austrije koje su studentice upoznale kroz studij u inozemstvu kao i brojna međunarodna informatička natjecanja gdje su osvojile brojne nagrade. Usprkos priznanjima struke i tržišnom uspjehu projekti do sada nisu primili nikakvu financijsku pomoć, no studentice se vesele novim mogućnostima koje ulazak u EU otvara ističi zajednički i dodaju da im je čast predstavljati kako studente tako i čitavu akademsku zajednicu pri  samom ulasku Hrvatske u EU.

„S obzirom na to da su nam klijenti u velikoj mjeri inozemne klinike te da smo školovane u Europskoj uniji, već se neko vrijeme osjećamo njenim dijelom pa se ujedno nadamo da će i naši studenti te mladi poduzetnici maksimalno realizirati potencijal i iskoristiti prilike koje se ovom prigodom otvaraju“, istaknule su mlade poduzetnice Ana Burica i Josipa Majić.