Poznati svjetski proizvođač helikoptera američki Bell na ovogodišnjem je CES-u predstavio nekoliko noviteta od dvaju malih četveromotornih dronova za prijevoza paketa od 35 kilograma na više, pa sve do velikog hexacoptera namijenjenog prijevozu putnika. Najvažnija inovacija je da je riječ o letjelicama pogonjenim hibridnim pogonom - odnosno motori će proitvoditi struju koja će poslije pokretati motore dok će postojati i poseban baterijski sustav za slučaj otkazivanja motora koji će omogućiti sigurno slijetanje.
Prvi mali dronovi, za koje se još uvijek zbog regulative uopće ne zna kako će i gdje letjeti, na kojim visinama, hoće li dostavljati pakete uopće do kuće ili će tzv. kako ga Amerikanci zovu „last mile“ raditi i dalje automobilima, odnosno da će dronovi voziti od skladišta do skladišta svoj su probni let imali potkraj prosinca prošle godine, pojašnjeno nam je iz Bella.
Kako ističu na CES-u za ICTbusiness.info mali dron polijeće kao klasični quadcopter odno helikopter s elisama paralelnim s površinom skoje se polijeće, dok u trenutku kada dostigne potrebnu visinu motori odnosno elise se okreću i dalje leti poput zrakoplova koriteći potisnu snagu rotora. Odnosi se to i na istovjetnu samo gotovo pa dvostruko veću letjelicu koja svoj prvi probni let tek čeka i koja će moći nositi i veće terete.
Tako i koncept za prijevoz putnika nazvan Bell Nexus tek čeka prvo letenje, no prije toga morat će riješiti problem dviju elisa na istoj osi jer tada ona druga, iza prve u smjeru leta kada letjelica okrene elise i krene poput zrakoplova a ne helikoptera, gubi svrhu i potisnu snagu.
Stoga u Bellu na naš upit ističu kako će i ovaj prototip sa 6 elisa uskoro dobiti novi razmještaj elisa, možda i po dvije jednu iznad druge odnosno jednu ispred druge. Zasad je samo riječ o jako lijepo složenom konceptu za koji će proći dosta vremena do prvog leta. Neformalno najranije tek krajem ove godine, odnosno početkom sljedeće godine.
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.