12 EU zemalja odbilo dopustiti uvid u profit i plaćanje poreza velikih tehnoloških kompanija

12 EU zemalja odbilo dopustiti uvid u profit i plaćanje poreza velikih tehnoloških kompanija
DepositPhotos

Europska unija još će malo pričekati prije no što će zemlje članice dopustiti uvid u profit i plaćanje poreza velikih tehnoloških kompanija, ali i ne samo tehnoloških. Naime, 12 zemalja odbilo je prijedlog i samim time on ne može proći. Među onima koji su prijedlog odbili je i Hrvatska.

Protiv njega su, uz Hrvatsku, bile Irska, Luksemburg, Malta, Češka, Austrija, Estonija, Slovenija, Latvija, Mađarska, Cipar i Švedska. Posebna je u ovom društvu upravo Švedska jer nije glasala protiv iz razloga što nudi niže poreze pa time želi privući velike kompanije, već strahuje da bi nova odredba mogla naštetiti visokim standardima te zemlje po pitanju transparentnosti. Za prijedlog su, od onih najvećih članica, bile Francuska, Španjolska i Nizozemska, a Njemačka je odlučila biti suzdržana.

Inače, ovaj prijedlog vezan je uz skandal iz 2016., poznatiji kao Panama Papers. Tad se otkrilo da velike kompanije koriste offshore usluge i na taj način gomilaju ili štede novac. U prvom planu bio je Apple, koji je tad u poreznim oazama držao 181,1 milijardu američkih dolara. Do njega je bio Microsoft s mnogo manjim iznosom, ali svejedno vrtoglavim. Riječ je o 108,3 milijarde dolara. Moćni IBM bio je na 61,4 milijardu dolara, a Alphabet na 47,4 milijarde dolara. Osim navedenih kompanija, vjeruje se da s porezom izvode razne trikove i Oracle, Dell, Facebook, Amazon, Starbucks... Sve redom američke kompanije. I promjene će doći prije ili kasnije, bez obzira na ovo odugovlačenje.

Iako velikani negoduju zbog toga, promjene su u ovo moderno vrijeme nužne, posebno zato što domicilne kompanije nemaju te privilegije izvoditi razne manevre s porezom i na taj način ostvarivati profit. Uz to, tehnološke kompanije prikupljaju i veliku količinu podataka korisnika iz Europske unije, što je dodatni vid zarade pa izbjegavanje poreza dodatno ostavlja loš okus u ustima.

A u cijeloj priči podosta iznenađuje Hrvatska, koja je poznata po iznimno lošoj poreznoj politici, a glasom protiv nameće se kao jedna od poreznih oaza.