Znate li da Google zna sve Wi-Fi lozinke korištene na Androidima?

Znate li da Google zna sve Wi-Fi lozinke korištene na Androidima?

Znate li da Google zna sve Wi-Fi lozinke korištene na Androidima? Upravo na tu činjenicu uputio je Michael Horowitz iz Computerworlda, koji je primjetio kako Google može imati uvid u lozinke svake Wi-Fi mreže na koju ste se ikada priključili vašim Android uređajem ili tabletom.

Problem se pojavljuje u tome što Google automatski prikuplja sve vaše Wi-Fi lozinke na svoje servere kao zadanu postavku (tzv. “default settings“) za Android uređaje, ali tako da se mogu vidjeti čisti podaci koji su pohranjeni iako su vaše lozinke šifrirane prije nego li su poslane njihovim serverima.

Iako postoji minimalna opasnost od hakerskih upada u Googleove servere i eventualne krađe šifriranih lozinki, Horowitz ističe da se može dogoditi da Google bude prisiljen predati Wi-Fi lozinke koje su pohranjene na njihovim serverima od strane američke vlade. Dobra vijest je da pohranjivanje vaših Wi-Fi lozinki na Androidu je potpuno opcionalno, iako je Google ovu opciju postavio kao zadanu u svojim telefonima.

S obzirom da je opcionalno, Horowitz je izradio i uputstva kako možete zaustaviti Google da pohranjuje vaše Wi-Fi lozinke i kako možete obrisati pohranjene podatke koje Google čuva na svojim serverima.

Android 2.3.x

  • Za uređaje koji koriste Android 2.3, uđite u “Settings menu“.
  • Kliknite na opciju izbornika koja će glasiti “Back up my settings“ ili “Back up my data“.
  • Jednostavno odznačite ikonu koja vas priupita da li želite pohraniti svoje postavke i aplikacijske podatke.

Android 4.2.x

Čitav proces vrlo je sličan i za korisnike uređaja koji podržavaju Android 4.2 Jelly Bean.

  • Uđite u vaš “Settings menu“.
  • Pronađite opciju “Backup and Reset“.
  • Odznačite “Back up my data“.

U oba slučaja, Google će izbrisati podatke koji su prikupljeni iz vašeg telefona i to automatski u onome trenutku kada kažete tvrtki da više ne želite pohranjivati vaše lozinke i aplikacijske postavke.

Iako je ovaj proces relativno jednostavan korisnicima koji žele sačuvati svoje kućne Wi-Fi lozinke, moglo bi biti kompliciranije za velika poduzeća čiji zaposlenici koriste Android uređaje na poslu zbog toga što Google pohranjuje sve Wi-Fi lozinke koje telefon koristi, a ne samo one koje se najčešće koriste.

Drugim riječima, potreban je samo jedan Android telefon na vašemu radnome mjestu koji pohranjuje Wi-Fi podatke kako bi koristio tvrtkinu Wi-Fi lozinku pohranjenu na Googleovim serverima. Tvrtke koje ne žele izlagati svoje loznike agencijama poput NSA mogli bi razmotriti opciju da obavijeste sve zaposlenike koji koriste Android uređaje da isključe tzv. “backup“ opciju kao prevenciju za zaštitu njihovih Wi-Fi lozinki na poslu i kod kuće.