Verizon do 2021. planira otpustiti čak 44 tisuće djelatnika

Verizon do 2021. planira otpustiti čak 44 tisuće djelatnika
DepositPhotos

Verizon do 2021. godine planira uštedjeti oko deset milijardi američkih dolara, zbog čega se planira načiniti rez od 44 tisuće radnih mjesta. No, kako se u drugom najvećem telekomu u Sjedinjenim Američkim Državama naglašava, svi koji ostanu bez posla dobit će otpremnine. Ali, to svejedno nisu dobre vijesti, ne samo za one koji ostanu bez posla već i za onih preostalih 109 tisuća zaposlenih, na kojima će biti više pritiska i tereta.

Konkretnije, što se otpremnina tiče, svaki zaposleni će za svaku godinu staža u Verizonu dobiti plaću trotjednu plaću, s tim da je maksimum 60 tjedana ili 20 godina. Nije ni to sve, 2500 zaposlenih će preseliti na 12 mjeseci u Verizonovu indijsku podružnicu Infosys. Dakle, velike promjene se događaju kako bi zapravo mobilne mreže pete generacije (5G) krenule na vrijeme i bez ikakvih poteškoća.

A razlozi ovih radikalnih poteza su jednostavni - dugovanje. Verizon je u minusu više od 110 milijardi dolara pa se podosta muči s ulaganjem u 5G, odnosno, njegovim razvojem. Koliko bi pogubno bilo ne ispuniti obveze i zadovoljiti rokove, ne treba previše naglašavati, 5G je za svaki telekom na svijetu potreba, nešto bez čega se ne može prema naprijed i svako kašnjenje znači zaostatak koji se možda nikad neće ispraviti.

Posebno se to odnosi na Verizon, za kojeg su očekivanja iznimna s obzirom da je postao prvi američki poslužitelj potpuno komercijalnih 5G usluga. Sve zahvaljujući prijelazu na 5G kućnu broadband uslugu. Jasno je, Verizon se odlučio krenuti putem koji se odnosi na kućanstva i pojedine korisnike, a ne na poslovni dio tržišta. Rizik je to zbog kojeg se ništa ne prepušta slučaju i Verizon će učiniti sve kako bi isporučio ono što se od njega očekuje. Pa makar i po cijenu tolikih otkaza, što se vidi iz priloženog.

Također, nije dijeljenje otkaza, odnosno, ukidanje radnih mjesta, nikakav novitet za Verizon. Kad je preuzeo internetsko poslovanje Yahoo za 4,48 milijardi dolara, krenuli su rezovi odmah u lipnju prošle godine. Tad je bila riječ o 14 tisuća zaposlenih ili 15 posto ukupno zaposlenih u Yahoo i AOL-u, koji su bili žrtve te akvizicije.