Huawei čekaju ozbiljniji problemi od onih s kojima je trenutno suočen jer Sjedinjene Američke Države ubrzano rade na tome da mu sve europske zemlje zabrane poslovanje. Dakle, od Njemačke, Velike Britanije preko Francuske i Španjolske...
Riječ je o ogromnom tržištu i kineski tehnološki gigant će se morati postaviti unaprijed kako bi možda spriječio takvu situaciju. Iako, ona se čini u ovim trenucima neizbježna. Razlozi za to su zapravo vrlo jednostavni i logični.
Naime, američke sankcije onemogućile su Huaweiju koristiti američke proizvode, što podrazumijeva i intelektualno vlasništvo, pa se kineski gigant oslanja na neprovjerenu opremu. Odnosno, na opremu koja nema sve potrebne certifikate i ugled, a to može biti poprilično opasno kad se posluje na tako visokim razinama kao što Huawei posluje kad širi 5G mreže na povećim područjima.
Kad se uzme u obzir da će američke sankcije za Huawei trajati još minimalno do svibnja iduće godine, sa svim naznakama da će se i tad produljiti, jasno je da nema smisla oslanjati se dugoročno na tu kompaniju. Koja još uvijek jest najjača na svijetu po pitanju 5G mrežne infrastrukture i opreme, kao i po pitanju prodaje pametnih telefona, no takva situacija ponajviše se oslanja na činjenicu prisutnosti u većem dijelu Kine i okolnih zemalja. Kao i na prethodno dogovorenim poslovima.
Njemačka je zbog svega već počela s pritiskom i iako ne misli zabraniti Huawei, namjerava ga podosta sputati u poslovanju na koji je naviknut, zbog čega se radi pritisak na Deutsche Telekom. Također, Velika Britanija je napravila zaokret i kompletno izbacuje Huawei, dok Francuska, Španjolska i druge zemlje u Europi najavljuju restrikcije.
Ne treba smetnuti s uma ni činjenicu da američke vlasti žele potvrditi političku nadmoć pa zbog toga utječu na europske zemlje. U takvoj situaciji jednostavnije je zabraniti poslovanje nekoj kineskoj kompaniji nego narušavati odnose sa saveznikom. I to na mnogim razinama. Odnosno, barem je pametnije malo usporiti suradnju s Huaweijem dok je Donald Trump predsjednik. Ako nakon izbora u studenom više ne bude, možda dođe do zaokreta u politici...
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora za prvi kvartal 2025. pokazuju kako je ukupni prihod od javno dostupne telefonske usluge u nepokretnoj mreži iznosio je 27.503.604 eura, što je pad od 4,83 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Podaci su to za domaće telekom operatore no prije svega se odnose na tri velika fiksna telekoma Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska.
Nokia je izabrana da vodi PROACTIF, projekt koji financira Europska unija putem Chips Joint Undertaking (Zajednički poduhvat za čipove). Projekt ima za cilj ojačati tehnološku otpornost Europe i vodstvo u tehnologijama elektroničkih komponenti i sustava (ECS), te podržati autonomiju europske industrije dronova i robotike .
Donald Trump napao je AT&T zbog problema na koje je naišao tijekom konferencijskog poziva. Operater je, međutim, inzistirao na tome da problem nije uzrokovan njihovom mrežom. Trumpovi komentari dolaze nakon što su njegovi sinovi predstavili američku mobilnu uslugu koja nosi obiteljsko ime te najavili dolazak pametnog telefona proizvedenog u SAD-u.