Većina nas neće koristiti 5G sve do 2025.

Većina nas neće koristiti 5G sve do 2025.
DepositPhotos

Mobilna mreža pete generacije (5G) već uvelike “živi“ na području Južne Koreje, Kine i Sjedinjenih Američkih Država, ali ta bi tehnologija trebala postati globalnija priča tek za pet do šest godina, ponajviše zbog prepreka koje trenutno postoje i postojat će svih ovih godina pred nama.

Ponajprije se pod time misli na činjenicu da implementacija ipak traje i potrajat će u podosta zemalja svijeta, koje nisu razvijene poput spomenutog trojca iz uvoda. Također, tu su razne regulative i postavljanje standarda, što čini podosta glavobolje Europskoj uniji, u kojoj o svemu mora raspravljati 28 zemalja članica, odnosno, njih 27 kad jednom Velika Britanija istupi iz nje.

Nije ni to sve, cijene 5G pametnih telefona još uvijek su vrtoglavo skupe, a ostat će takvima narednih nekoliko godina. Riječ je o tisuću i više američkih dolara. Samim time, 5G će još jedno poduže vrijeme biti luksuz za malobrojne te će se najviše moći vidjeti u raznim industrijama, gdje će predstavljati poslovni dio priče.

Tek kad se "slegne" početno privikavanje i namiri poslovni dio tržišta, počet će padati cijene, a samim time će do nove tehnologije lakše dolaziti manje razvijene zemlje u tehnološkom ili gospodarskom smislu i u konačnici će se potrošači lakše okretati 5G uređajima. Treba znati da će do kraja 2025. 98 posto svih 5G konekcija dolaziti s mobilnih uređaja.

Treba znati i još neke podatke, dogodine će biti svega 50 do 60 milijuna 5G konekcija u svijetu, on kroz narednih pet godina bit će ih oko 2,5 milijarde. Od toga će 40 posto činiti Kina, a sto milijuna konekcija najveće regije će pojedinačno prijeći do 2022. Pritom je riječ o kineskoj, američkoj i južnokorejskoj. Europa će kasniti godinu dana za prelazak te magične granice.

Tome je tako zbog jednostavnijih regulativa, širenju mreže i infrastrukturi općenito. Europa ima mnogo problema zbog činjenice da svaka članica Europske unije vodi svoju politiku pa sukladno tome sve će se skupa imati slabiji start nažalost. Nadajmo se da će se to promijeniti na bolje jer do kraja 2025. će 5G generirati 65 milijardi dolara godišnje, a vrijedit će 1,2 bilijuna dolara, pa je iznimno bitno imati što je moguće veći udio tog "kolača"...