Uskoro stižu i 5G mreže

Uskoro stižu i 5G mreže
Fotolia (ilustracija)

Iako se puna komercijalna eksploatacija LTE (Long Term Evolution) ili 4G mreža još uvijek nije dogodila, telekom-industrija već sada se razmišlja o sljedećem koraku - 5G mrežama. U trenutku dok se LTE (4G) mreže još uvijek nalaze u povojima i miljama su daleko od pune komercijalne eksploatacije logično je da mnogi sebi postavljaju pitanje jesu li i kome potrebne mreže sljedeće, pete generacije.

Odgovor na to pitanje valja potražiti među aktualnim trendovima koji utječu na razvoj tržišta i mijenjaju ga iz temelja. Postojeće 4G mreže moraju zadovoljiti korisničke zahtjeve za velikim brzinama, a kada se tomu pribroje nove usluge i sadržaji, te dolazak i jačanje postojećih i novih OTT igrača poput Skypea, Vibera i primjerice Facebooka, raste i potreba za novim, moćnijim, sustavima odnosno mrežama pete generacije, koje će se biti u stanju nositi sa ogromnim količinama podatkovnog prometa.

Očekuje se da će mreže 5G biti bazirane na setu novih tehnoloških rješenja koje će zadovoljavati i prohtjeve korisnika za većim brzinama i većim mrežnim resursima. Za razliku od 4G mreža koje su najviše bazirane na standardnoj prijenosnoj radijskoj tehnologiji, 5G mreže donose evoluciju u radijskoj prijenosnoj tehnologiji u kombinaciji sa sasvim novim oblikom projektiranja mobilnih mreža.

U Nokia Solutions and Networksu već neko se vrijeme radi na istraživanju i projektiranju budućih 5G sustava koje će se prema inženjerima ovog globalnog isporučitelja telekomunikacijske infrastrukture bazirati na tri ključna stupa. Prvi stup je poboljšanje korištenja postojećeg frekvencijskog spektra, ali i korištenje novih frekvencijskih područja. Kako bi se to ostvarilo veliku ulogu u razvoju 5G mreža imat će telekomunikacijski regulatori koji će morati omogućiti jednostavnije dijeljenje frekvencijskog spektra kroz Authorized/Licensed Shared Access (ASA/LSA), Licensing Light and Co-Primary Sharing.

Uz to, 5G mreže zahtijevat će novi izgled mrežne infrastrukture i projektiranja mreže uz povećanje broja baznih stanica i korištenje heterogene mreže HetNet koja će omogućiti kombiniranje različitih tehnologija kao što su LTE/LTE-A, HSPA, Wi-Fi te u budućnosti 5G tehnologije.

Nokia Solutions and Networks je uspio postići na HetNet mrežama brzine minimalne skidanja podataka i veće od 10 Mbit/s zahvaljujući korištenju postojećih vanjskih baznih stanica i čak 10 puta toliko mikro baznih stanica unutar nekog objekta.

Ipak, poboljšanje ukupnih performansi mobilnih mreža za telekom operatere, tvrde u NSN-u, bit će ključno jer latencija na mrežama mora padati uz rast količine prenesenih podataka.

NSN sada radi, kako sami tvrde na identificiranju i razvoju potrebnih tehnologija, a to je među ostalim moguće i kroz veliki EU projekt za 5G mreže nazvani „METIS“, te u suradnju sa sveučilištima i telekom operaterima.

U NSN-u smatraju da novi frekvencijski spektri, od kojih neki danas nisu korišteni, nova struktura i arhitektura mreže mogu dati odgovore na pitanje kako ispuniti visoka korisnička očekivanja i predviđanje kako će svaki korisnik do 2020. u jednom danu skidati čak 1 GB podataka. Integracijom različitih tehnoloških sustava korisnici će dobiti brz i neprekinut prijenos podataka, a telekom operateri lakše upravljanje troškovima takvih mreža, te smanjenja potrošnje električne energije, zaključuju u NSN-u.