Ulaganja u 5G mreže do 2022. narasti će na 26 milijardi dolara

Ulaganja u 5G mreže do 2022. narasti će na 26 milijardi dolara
DepositPhotos

Potrošnja na mrežnu infrastrukturu za mobilne mreže pete generacije (5G) trebala bi porasti s 528 milijuna američkih dolara u ovoj godini do 26 milijardi dolara u 2022., prognozira IDC. To je rast od 118 posto i potvrđuje o koliko je potentnom tržištu riječ.

Telekomi diljem svijeta prilagodit će se novoj tehnologiji te je dodatno popularizirati, što će pratiti proizvođači pametnih telefona i raznih uređaja koji ovise o 5G. Poslovni sektor također će profitirati jer će Internet stvari (IoT) postati daleko korisniji i praktičniji u okruženju gdje se brzina i funkcionalnost izrazito cijene.

"Ključna godina za rast 5G tržišta bit će 2019., posebno kad se radi o mobilnoj industriji. Korisnici će kroz 5G uređaje dobiti priliku iz prve ruke osjetiti što 5G pruža pa će se sami uvjeriti o kolikom napretku se radi, naglašava IDC u svojoj prognozi.

Također, lideri će se promijeniti jer dok su kod 4G to bile Sjedinjene Američke Države i Južna Koreja, kod 5G to će biti Kina. Naime, već godinu nakon 2022. o kojoj se u prognozi radi, 5G će diljem svijeta brojati oko milijardu spojenih uređaja Kina će činiti polovicu od toga. Do 2025. će nastaviti brojati najviše 5G spojenih uređaja na svijetu, njih 40 posto od ukupne brojke.

Srećom, prednosti koje Kina ima kad su u pitanju njeni stanovnici i baza na koju se proizvođači mogu osloniti, prepoznala je Europska unija. Inače, posljednja u utrci svjetskih velesila po pitanju implementacije 5G tehnologije. Ukratko, s Kinom je postigla sporazum koji označava suradnju na razvoju 5G mreže.

Trud da peta generacija mobilnih mreža postane stvarnost neće više biti pokušaj pojedinačnih kompanija već se sve podiže na mnogo više razine, a to otvara prostor za poboljšanje infrastrukture i financiranja. Ipak govorimo o mobilnoj mreži koja bi trebala donijeti brzine od deset Gbps, a ovim se projektom garantiraju one do 20 Gbps.

Domaći telekom operateri Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Tele2 također kreću prema 5G mrežama i već ulažu, pogotovo HT i A1 u nadogradnju 4G mreža koja će omogućiti jednostavan postepeni prelazak na 5G.

Za 5G u ovom trenutku ponajviše nedostaju uređaji za krajnje korisnike i naravno tu je riječ o pametnim telefonima, no 5G je prije svega namijenjen barem u početku za primjenu kod sustava telemedicine i robotske udaljene medicine, samovozećih automobila i nadgledanja prometa, pametne logistike i transporta, smart city i smart home rješenja, općenito IoT rješenja odnosno svuda gdje će trebati velike brzine i brzi odziv mreže.