Telekomi zbog roaminga gube stotine milijuna kuna

Telekomi zbog roaminga gube stotine milijuna kuna
Fotolia (ilustracija)

Primjena Uredbe o roaming regulaciji bi se, zbog smanjenja cijena, mogla bi se negativno odraziti na prihode domaćih operatora pokretnih mreža, ukoliko bi govorni i podatkovni promet ostao nepromijenjen, s obzirom na to da je Hrvatska turistička zemlja i da puno više stranaca dolazi u Hrvatsku nego li Hrvata putuje u inozemstvo, ističu u domaćem telekomunikacijskom regulatoru Hrvatskoj agenciji za poštu i elektroničke komunikacije.

Prema podacima koje prikuplja HAKOM, ukupan promet dolaznog i odlaznog roaminga na kraju 2012.  iznosio je 214.801.773 minute. Od toga se 15 posto prometa odnosi na pozive vlastitih korisnika u roamingu u međunarodnim mrežama, dok se 85 posto prometa odnosi na pozive stranaca u roamingu u nacionalnim mrežama. Nadalje, na kraju trećeg kvartala prošle godine, dakle u razdoblju turističke sezone,  ukupan roaming promet iznosio je 122.449.801 minuta, od čega se 7 posto prometa odnosi na pozive vlastitih korisnika u roamingu u međunarodnim mrežama, dok se  93 posto prometa odnosi na pozive stranaca u roamingu u nacionalnim mrežama.

Iako je vrlo teško izračunati koliki je gubitak zbog nižih cijena roaminga, prema nekim grubim procjenama sva tri operatera mogla bi zajedno na tržištu izgubiti i više od 750 milijuna kuna na godišnjoj razini. Ove godine se gubitak očekuje više 350 milijuna kuna.

Negativan učinak

„Međutim, ako dođe do povećanja prometa, barem u određenom segmentu kao što je podatkovni promet, kako se pokazalo u EEA zemljama koje već primjenjuju Uredbu, taj negativni učinak smanjenja prihoda bi trebao biti manji. O kojem se točno iznosu smanjenja radi, još uvijek ne možemo reći, s obzirom na to da nam operatori dostavljaju podatke na tromjesečnoj razini“, objašnjavaju u HAKOM-u.

Što se tiče smanjenja cijena terminacije u pokretnim mrežama, HAKOM je lipnju 2013. donio odluku kojom su cijene terminacije postavljene na troškovno usmjerenu razinu, a iste će se dodatno smanjivati kroz naredno razdoblje do 2015., u skladu s mjerodavnom preporukom Europske komisije.

Iako će navedeno smanjenje dovesti do smanjenja veleprodajnih prihoda operatora pokretne mreže, isto će s druge strane otvoriti prostor za smanjenje maloprodajnih cijena usluga za krajnje korisnike pokretnih mreža, što je na kraju i cilj regulacije, uz održivo tržišno natjecanje. HAKOM je stvorio preduvjete za smanjenje maloprodajnih cijena ali stvarna kretanja cijena na tržištu ovisit će o poslovnoj odluci svakog od operatora pokretnih mreža.

U svezi upita o približavanju cijena roaminga onima na nacionalnoj razini, ne možemo u ovom trenutku ništa konkretnije reći dok ne vidimo prijedlog Europske komisije, koji će biti objavljen u rujnu ove godine, ističu u HAKOM-u.

Okretanje novim tržišnim nišama

Iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a ističu kako će snižavanje cijena u roamingu korisnicima će omogućiti bezbrižnije korištenje telekom usluga u inozemstvu. Međutim, u HT-u očekuju daljnji pad prihoda uslijed teškog gospodarskog okruženja, a pristupanje EU imat će dodatni negativni učinak na prihode.

„Međutim, očekujemo kako će naša nastojanja u vezi s kapitalizacijom određenih područja rasta doprinijeti usporavanju pada prihoda Grupe kakav je zabilježen prošle godine. Ulazak Hrvatske u Europsku uniju za nas predstavlja i priliku da na iznimno konkurentnom tržištu od preko 500 milijuna stanovnika plasiramo naše najinovativnije proizvode poput rješenja za e-zdravstvo, ICT Marketplacea, automatizirane virtualne trgovine poslovnih aplikacija i ICT usluga, te TeraStream mreže, globalne inovacije koju smo predstavili prvi u svijetu“, ističu u HT-u.

Također, praksa je pokazala da se u zemljama EU u kojima se roaming regulativa već primjenjuje znatno povećala potrošnja podatkovnog prometa zbog sniženja cijena u roamingu. Stoga je realno za očekivati da će mogući pad prihoda ublažiti povećana potrošnja podatkovnog prometa zbog nižih cijena u roamingu.

Najveći utjecaj na prihode pak očekuju u HT-u zbog smanjenja prihoda od stranih turista koji borave u našoj zemlji. To će utjecati na ukupnu vrijednost tržišta u 2013. godini, ali i u 2014. godini budući da se ove godine u prvoj polovici nije primjenjivala EU regulacija cijena te od 1. srpnja vrijede nove, regulirane roaming cijene, objašnjavaju u najjačem domaćem telekomu.

Balans regulacije i ulaganja

Što se budućnosti tiče, svrha Uredbe o roamingu, kao relevantnog dokumenta kojim se regulira roaming tržište, je uvođenje veće kontrole pa time i daljnjeg snižavanja roaming cijena, kako za krajnje korisnike tako i za veleprodajne partnere i poticanje tržišnog natjecanja.

„S obzirom na nedavne izjave Neelie Kroes, potpredsjednice Europske komisije i povjerenice za Digitalnu Agendu, vidjet ćemo kako će se dalje razvijati regulacija. U takvim okolnostima, s obzirom na to da se od operatora očekuje da razvijaju nove širokopojasne usluge za krajnje korisnike, potrebno je pronaći balans između regulacije i potrebe za daljnjim ulaganjima u svrhu ostvarivanja drugih ciljeva Digitalne Agende“, zaključuju u HT-u.

iz Vipneta, drugog po veličini domaćeg telekoma ističu kako je smanjenje cijena roaminga bila očekivana posljedica našeg ulaska u EU i imat će loš utjecaj na poslovanje. „Dodatni rezovi u roamingu negativno bi utjecali na industriju jer Hrvatska je snažna turistička zemlja s velikim potrebama za kapacitetom u vrhuncu vrlo kratke sezone, a uz dodatne rezove u roamingu, povrat investicije u opremu koja radi samo mjesec dana godišnje bio dulji od životnog vijeka opreme“, zaključuju u Vipnetu.

Kako napominju iz trećeg po veličini mobilnog operatera Tele2 uvijek traži načina kako ponuditi što niže cijene i omogućiti svojim korisnicima najbolju vrijednost za novac, no isto tako je važno da možemo stimulirati potrebne investicije u mrežu.

„Današnji nivo veleprodajnih roaming cijena je već u značajnoj mjeri smanjio prihode od roaming usluga i pitanje je kako će najava daljnjeg smanjenja (povrh sadašnje regulacije) utjecati na razvoj usluga. Bez obzira na to, investicije u roaming je nužno nastaviti kako bi se korisnicima osigurala visoka razina kvalitete usluge“, ističu iz Tele 2.

 

 

 

Vrsta usluge

Najviše dopuštena maloprodajna cijena (bez PDV-a)

Cijene prije ulaska RH u EU

od 1.7.2013

od 1.7.2014.

Smanjenje od 1.7.2013.

Telefonski pozivi (odlazni)

6,00-11,00kn/min

1,82 kn/min

1,44    kn/min

70-83%

Telefonski pozivi (dolazni)

2,40-6,40  kn/min

0,53   kn/min

0,38  kn/min

78-92%

SMS poruke

1,6-3,2 kn         po SMS poruci

0,61 kn po SMS poruci

0,45 kn     po SMS poruci

62-81%

Prijenos podataka

oko 50,00 kn   po 1 MB

3,41  kn po 1 MB

1,52 kn po 1 MB

93%