Telekomi u iščekivanju 5G mreže

Telekomi u iščekivanju 5G mreže
DepositPhotos

Pokušali smo saznati kako domaći telekom operateri vide odgodu otvaranja druge digitalne dividende odnosno odluku HAKOM-a da se odgodi uvođenje DVBT-2 tehnologije koja bila predviđena potkraj svibnja taman prije Europskog nogometnog prvenstva.

Podsjetimo, Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) zbog mjera u suzbijanju epidemije koronavirusa odgađa krajnji rok prestanaka odašiljanja televizijskih signala u sustavu DVB-T/MPEG-2 i potpuni prelazak na novi sustav DVB-T2/HEVC za najmanje 6 mjeseci.

„Svi stanovnici Republike Hrvatske moći će nastaviti pratiti televizijske programe putem postojeće opreme koju trenutačno koriste najmanje do novog datuma prelaska, koji neće biti prije kraja studenoga ili početka prosinca 2020.“, ističu iz HAKOM-a.

Što se tiče novog datuma prelaska javnost će biti pravovremeno obaviještena, a Vijeće HAKOM-a će u međuvremenu donijeti odluke o izmjeni svih potrebnih dozvola za uporabu radiofrekvencijskog spektra za zemaljsku televiziju pod istim uvjetima. Sve je to važno jer se druga digitalna dividenda odnosno oslobođeni frekvencijski spektri trebaju koristiti i za nadolazeću novi generacije mobilni telefonije poznatije kao 5G.

Prelazak na novi sustav odašiljanja zemaljskih televizijskih signala je jedan od koraka koji su predviđeni u cilju osiguranja održivosti i razvoja mreža zemaljske televizije. Iako se taj prelazak provodi i u cilju oslobađanja 700 MHz pojasa za bežične širokopojasne usluge, Hrvatski Telekom nema saznanja o mogućim promjenama vezano uz najavljeni postupak dodjele spektra za 5G, ističu iz najjačeg domaćeg telekom operatora.

„S obzirom na okolnosti, kao što smo već ranije izvijestili, Hrvatski Telekom je u ovom trenutku u potpunosti posvećen osiguravanju povezanosti naših korisnika te poduzima sve kako bi svojom komunikacijskom infrastrukturom izuzetnog kapaciteta i kvalitete osigurao da povezivanje i telekomunikacijska mreža djeluju punim kapacitetom, na pouzdan i stabilan način, kao i do sada.

Vezano uz mogućnost korištenje 5G usluga, u ovom trenutku je jako mali postotak uređaja s 5G funkcionalnosti u mreži, pa 5G ne bi bitno utjecao na rasterećenje podatkovnog prometa, ali u budućnosti će svakako bitno pomoći u opsluživanju što većeg broja korisnika potrebnim kapacitetom i brzinama i olakšati krize slične ovoj“, ističu iz HT-a.

U Tele2 telekomunikacije smatramo jednim od ključnih strateških sektora nužnih za funkcioniranje društva, a to je posebno došlo do izražaja posljednjih nekoliko tjedana zbog izvanrednih okolnosti uzrokovanih koronavirusom te stoga Tele2 i dalje snažno podržava uvođenje 5G tehnologije zbog svih prednosti koje donosi razvoju društva.

„Imajući na umu novonastalo zdravstveno i društveno-ekonomsko okruženje, vjerujemo da će predstavnici svih operatora i proizvođača opreme u sklopu radne skupine koja djeluje pri HAKOM-u za implementaciju 5G-a, aktivno adresirati najnoviju Vladinu odluku i svoje buduće aktivnosti radi daljnjih koraka u osiguravanju preduvjeta za uvođenje 5G mreže u Hrvatsku“, ističu iz trećeg po veličini domaćeg mobilnog telekom operatora.

Iz Tele2 podsjećaju da su već proveli testiranje 5G mreže u Zagrebu integrirajući 5G tehnologiju sa 4G tehnologijom kroz tzv. Non-Stand Alone (NSA) način rada. Tehnološka testiranja su uspješno provedena i dobivene su gigabitne brzine prijenosa podataka, a u tu svrhu je korišteno 100 MHz radiofrekvencijskog spektra namijenjenog za tehnička ispitivanja u frekvencijskom pojasu od 3,5 GHz, pojašnjavaju iz Tele2 i dodaju da su navedenim testiranjem podigli razinu kompetencija tehničkog tima te su uvjereni u spremnost za implementaciju 5G tehnologije kada za to budu ostvareni preduvjeti, među kojima je najvažnija dodjela radiofrekvencijskog spektra namijenjenog za komercijalnu uporabu na troškovno učinkovit način.

„Tele2 je još 2015. godine predvidio potrebe korisnika za stalnom povezivošću bilo kada i bilo gdje te započeo s modernizacijom svoje infrastrukture. Već tada je modernizacijom mreže omogućena 4G tehnologija na svim našim radijskim postajama. To je bio prvi korak pripreme Tele2 infrastrukture za nadolazeću 4G+ i buduću 5G tehnologiju. U međuvremenu su se stvorile pretpostavke za daljnja ulaganja u kvalitetu mreže kroz akviziciju dodatne količine RF spektra u pojasu 2100 i 2600MHz. Danas je čak 98 posto stanovništva u Hrvatskoj pokriveno  4G ili 4G+ signalom Tele2, a korisnicima su omogućene prosječno još veće brzine mobilnog surfanja zahvaljujući nadogradnji mreže na 4G+ standard u trećem tromjesečju 2019. godine. Od 2015. godine Tele2 je u modernizaciju mreže uložio više od 400 milijuna kuna, a od toga je samo u 2019. godini uloženo 166 milijuna kuna. Veći dio tih investicija odnosio se na nadogradnju mreže na 4G i 4G+ standard, čime smo napravili korak bliže 5G mreži. Zanimljivo je da u Hrvatskoj upravo kroz mrežu Tele2 prolazi najviše gigabajta podatkovnog prometa. Naime, izvještaj Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) za treće tromjesečje 2019. godine pokazuje da je u svim mobilnim mrežama ukupno prošlo 102,3 milijuna gigabajta prometa. Upravo je Tele2 u istom tom razdoblju zabilježio podatkovni promet od oko 40 posto od ukupnog podatkovnog prometa svih operatora u pokretnim mrežama kojeg je utvrdio HAKOM u svom izvješću. Ponosni smo na taj uspjeh jer pokazuje da smo isplanirali mrežne kapacitete za stvarno neograničen mobilni Internet“, zaključuju iz Tele2.

Odluka HAKOM-a uzima u obzir trenutnu situaciju s kornavirusom u Hrvatskoj i prioritete koji su orijentirani na neprekinuto informiranje svih stanovnika kao i provođenje nastave za sve učenike putem televizijskih programa, ističu iz drugog po veličini domaćeg telekom operator A1 Hrvatska na izravan upit ICTbusiness.info.

„ A1 Hrvatska se, posebno u ovom kriznom razdoblju epidemije i nakon potresa u Zagrebu, dokazala kao pouzdan partner hrvatskog društva i svojih korisnika osiguravajući im neprekidno korištenje usluga putem napredne i kvalitetne mreže. Također, ova odluka pokazuje da HAKOM razmišlja o mogućim gospodarskim posljedicama krizne situacije izazvane koronavirusom. Vjerujemo da će HAKOM i Vlada RH voditi računa o potrebama financijskog rasterećenja operatora koji će imati važu ulogu u održavanju gospodarske stabilnosti Republike Hrvatske“, ističu iz A! Hrvatska.

Prema njihovu mišljenju pretpostavljaju da će dodjela 5G spektra biti realizirana u trenutku kada se za to stvore tehničke i ekonomske pretpostavke jer su radijske frekvencije i naknade koje operatori plaćaju za njih samo dio ukupnog troška operatora povezanih uz 5G koncept.

„U situaciji u kojoj se nalazimo jasno se pokazalo koliko je bitno prije svega osigurati kvalitetnu povezivost kada većina stanovništva komunicira i radi putem interneta i da operatori pružaju apsolutnu podršku da se ta povezivost neometano osigura. U očekivanju zaključaka i odluka o dodjeli 5G spektra, koji su povezani i s realizacijom inicijative sniženja naknada za cjelokupni spektar, A1 Hrvatska će zadržati maksimalne tehnološke standarde kvalitete kako bi zadovoljili povećane potrebe korisnika“, zaključuju u A1 Hrvatska.