Telekomi imaju priliku preoteti bankarima korisnike

Telekomi imaju priliku preoteti bankarima korisnike
Dražen Tomić

Telekomi se danas s bankama bore za korisnike, tvrdi glavni izvršni direktor Oranga iz Poljske Maciej Witucki na konferenciji New Banking Vision koja se u organizaciji Asseco SEE održava u Rovinju, te dodaje kako pokušavaju preuzeti onaj dio svakodnevnog poslovanja u specifičnim populacijskim skupinama.

Korištenje NFC-a (Near Field Communication) danas postaje sve veće, a samo u Poljskoj danas imamo više od 15 tisuća POS uređaja kod trgovaca koji su opremljeni NFC-om što je svakako prilika za razvoj novih proizvoda i usluga za telekom operatere koje mogu omogućiti preuzimanje dijela poslovanja od banaka.

„Telekomi se okreću bankarstvu jer postaju sve siromašniji, a to se pogotovo odnosi na bivše monopoliste odnosno incumbente. Moramo naći nove izvore prihoda, nove tržišne niše“, ističe Witucki.

Prema njegovim riječima u Poljskoj su najjeftiniji u mobilnoj telefoniji u Europi i to pridonosi padu prihoda zajedno s europskom pravnom regulativom u kojoj je do 2015. predviđeno potpuno ukidanje roaminga naplate.

U Poljskoj su ušli u distribuciju struje, pa zašto se onda ne baviti i bankarskim poslom i postajemo interkonektor između bankara, kartičara i trgovaca.

Na telekom tržištu se okreću bazičnim uslugama, mi ciljamo na retail banking, objašnjava Witucki, te dodaje kako su te usluge namijenjene posebnom dijelu populacije. „Mlada generacija ima malo novca ali je kod njih prilika jer se nikad ne odvajaju od svog pametnog telefona i one bankare s druge strane smatraju problemima. To znači da je za njih moguće razviti usluge s onim davateljem usluga, dakle telekomom koji im je uobičajen u svakodnevnom životu“, objašnjava Witucki.

Osim toga, prema njegovim riječima bankari imaju problema sa m-banking uslugama u trenutku pada ili nedostupnosti mreže i traže da se tada transakcija odnosno pristup sustavu prekida, no to je ono što korisnici ne žele i tu im telekomi uključeni u bankarski sektor mogu pomoći.

Najbolji primjer je Afrika, tvrdi Witucki, gdje se u SMS banking uključilo više od 15 milijuna korisnika, a kada je usluga proširena i na polaganje novca i mikro kredite u samo tri mjeseca dodano je čak milijun novih korisnika.

Uključivanje telekoma u bankarski sektor treba promatrati i kroz činjenicu da je to usluga prije svega namijenjena mladoj populaciji u netradicionalnim bankarskim državama kao što su primjerice Poljska, Turska, Rusija, Hrvatska, Srbija, Grčka, objašnjava Witucki i dodaje kako se to neće dogoditi na velikim i tradicionalnim tržištima kao što su primjerice Francuska, Njemačka i Velika Britanija.

Pritom kod ulaska telekoma na tržište treba jako paziti na regulatorne okvire, pogotovo nakon bankarske krize, te je to prilika i na nekim većim tržištima poput Italije gdje su vrlo visoke bankarske naknade.

Zanimljivo je da se mijenja svijest i na samom telekom tržištu, tako da veliki telekom operateri u Velikoj Britaniji razmjenjuju marketinške i druge podatke o korisnicima kroz jednu bazu, tvrdi Witucki, te dodaje kako je razlog tome jednostavnije upravljanje vrlo velikom količinom podataka što pojeftinjuje razvoj usluga i prilagođavanje kvalitete postojećih usluga.

„Telekomi skupljaju ogromne količine podataka o korisnicima, kao što su podaci što surfamo, gdje smo (geolokacija) koje su nam navike telefoniranja i slanja poruka i iako to nije baš popularno nakon PRISM-a i Snowdena, to su podaci koji se mogu iskoristiti za izradu vrlo prilagođenih usluga korisnicima što se može iskoristiti i u suradnji banaka i telekoma se može dobro iskoristiti“, zaključio je Witucki.