Telekom Austria Grupa o budućoj mrežnoj arhitekturi i potrebi za Pan-Europskim oblakom

Telekom Austria Grupa o budućoj mrežnoj arhitekturi i potrebi za Pan-Europskim oblakom
Dražen Tomić

Na ovogodišnjem Mobile World kongresu u Barceloni, Telekom Austria Grupa je kao cilj svoje buduće mrežne arhitekture najavila Pan-Europski oblak. Virtualizacija mrežnih funkcija (NFV) proglađena je prioritetom kako bi postala all-IP mreža temeljena na cloud tehnologiji.

U sklopu jučerašnje panel rasprave o "mrežnoj evoluciji u praksi", Günther Ottendorfer, glavni tehnički direktor Telekom Austria Grupe, predstavio je scenarij mrežne arhitekture u budućnosti.

Ottendorfer je komentirao kako će se dosadašnji vlastiti hardver, operacijski sustavi i apstraktni međusoftver konvergirati u jedan virtualizirani sklop koji će biti pokretan na komercijalnoj usluzi hardvera podatkovnog centra, srodnom operativnom sustavu i odgovarajućem softveru za virtualizaciju.

Rezultat takvog razvoja je osnovni softver, koji će biti potpuno neovisan od hardvera i zemljopisnog položaja, s obzirom na relevantne mrežne funkcije koje se izvode na njemu (“software runs on software“). Günther Ottendorfer ga komentira kao Deklaraciju neovisnosti operatora. Programeri će se jednostavno morati nositi s nizom otvorenih sučelja za programiranje bez poznavanja hardvera koji je u pozadini ili uzimanja u obzir specifičnog geografskog položaja.

Krajnji cilj će biti omogućavanje potpuno automatiziranog mrežnog poslovanja u budućnosti -  jednako će se primjenjivati na pružanje usluga, osiguranje usluga te upravljanja vijekom trajanja opreme. Kupci, koji sve više zahtijevaju izvanrednu učinkovitost (u smislu propusnosti i latencije) bit će decentralizirano usluženi. Nasuprot tome, isplativo pružanje usluga bit će u velikoj mjeri centralizirano s ciljem usluživanja većeg broj korisnika.

- Nakon uspješnih testova u Vipnetu, Mobiltelu, Vip mobileu, Vip operatoru i A1, postali smo lider u transformaciji telekoma - izjavio je Günther Ottendorfer, glavni tehnički direktor Telekom Austria Grupe, komentirajući doprinos Telekom Austria  Grupe razvoju  NFV-a.

Nakon što je u lipnju prošle godine Vipnet među prvim operatorima u svijetu testirao NFV tehnologiju HD streamingom u LTE mreži, vidljive su značajne prednosti NFV tehnologije za operatore.

- Prednosti su prvenstveno vidljive u osjetno povećanoj agilnosti, jer je sve moguće programirati u standardiziranom računalnom okruženju. Veliki plus je i skraćivanje vremena potrebnog za plasiranje proizvoda i usluga na tržište s obzirom na to da je instaliranje i testiranje u ovakvom sustavu značajno brže. Boljim korištenjem hardvera i korištenjem distribuirane softverske blok arhitekture za telekom elemente temeljene na NFV-u, operateri mogu postići značajne uštede, te optimizirati korištenja resursa - rekao je Adrian Ježina, član Uprave Vipneta

Na jučerašnjoj panel raspravi o mrežnoj evoluciji u praksi, vrhunski stručnjaci iz SAD-a (AT&T), Kine (Huawei) i Italije (Italtel) raspravljali su o pomicanju paradigme  koja se trenutno odvija u telekomunikacijskoj industriji zbog virtualizacije mrežnih funkcija (NFV). Stručnjaci su također raspravljali o utjecaju kojeg je virtualizacija pojedinačnih mrežnih komponenti imala na telekom operatere, ali i na poslovne partnere, dobavljače, zaposlenike te krajnje kupce. Također, rasprava je bila usmjerena na prilike koje proizlaze iz virtualizacije mreže, ali i na očekivanja industrije u kontekstu novih mreža i krajnjih uređaja.