Prodaja pametnih telefona usporava zbog iščekivanja 5G

Prodaja pametnih telefona usporava zbog iščekivanja 5G
Ilustracija / Antonio Jularić

Analiza CCS Insighta pokazuje da će zbog iščekivanja dolaska mobilne mreže pete generacije (5G) prodaja pametnih telefona stagnirati te se zadržati na oko dvije milijarde sve do 2022. godine. Za proizvođače takva situacija nikako nije dobra jer stagnacija je ono od čega svi zaziru, ne donosi onaj dodatni korak prema naprijed, ali zbog dolaska nove tehnologije i čekanja da je se implementira, izbora nemaju.

Konkretnije, u 2019. godini bi brojka prodanih pametnih telefona trebala dosegnuti 1,96 milijardi, a to je za svega 0,2 posto iznad onoga što se očekuje u 2018. Takva će se situacija na godišnjoj razini nastaviti sve do 2022., a nakon toga bi trebao uslijediti preokret zahvaljujući implementaciji 5G mreže.

"Ne pomaže ni što su proizvođači probili granicu od tisuću američkih dolara za pametni telefon jer korisnici su nakon takvih ulaganja odlučili ipak nešto duže zadržati uređaj kod sebe pa ga ne mijenjaju brzinom kao prije, što se posebno osjeća na zrelijim i stabilnijim tržištima kao ono u sjevernoj Americi ili zapadnoj Europi, naglašava u svojoj analizi CCS Insight.

Stoga, ne preostaje ništa drugo nego čekati 2022., kad se očekuje 600 milijuna 5G pametnih telefona, od kojih bi svi trebali biti prodani i time će činiti 31 posto globalnog tržišta. I proizvođači uistinu nemaju što raditi osim čekati jer ne ovisi o njima samima kako će se odvijati širenje 5G signala diljem svijeta.

Primjerice, do 2020. bit će 60 milijuna 5G konekcija, u 2021. bit će ih 280 milijuna, u 2022. bit će ih oko pola milijarde, a do 2026. čak 2,3 milijarde pa samim time tad više neće biti problema po pitanju prodaje pametnih telefona. Ali, problematično je što Europa uvelike zaostaje i preći će stotinu milijuna konekcija tek u 2023. godini, što znači da će tek svaki peti Europljanin moći pristupiti 5G mreži i samim time neće imati potrebe za novim uređajima, koji će biti skuplji zbog 5G tehnologije, od koje će tek 20 posto ljudi imati koristi.