S obzirom na komoditizaciju mobilne povezivosti, studija također predviđa da će se operateri boriti da uvjere mobilne pretplatnike da prihvate dodatnu pretplatu za usluge izravne mobilne veze povrh postojećih mobilnih planova.
Depositphotos
Nova studija Juniper Researcha predviđa da će prva godina komercijalnih izravnih usluga na ćeliju (direct-to-cell) biti 2025., generirajući skromnih 30 milijuna dolara prihoda na globalnoj razini. Međutim, stručnjak za analitiku predviđa da će operateri do 2029. generirati gotovo 1,7 milijardi dolara.
Unatoč ovom impresivnom rastu od 8.000 posto, studija predviđa da će se operateri suočiti s izazovima u osiguravanju povrata svojih znatnih ulaganja u stvaranje mreža izravno na ćeliju. Zbog potražnje za povezivanjem i daljinskim nadzorom iz nomadskih industrija, kao što je pomorstvo, izvješće predviđa da će veze male snage predstavljati najistaknutiji slučaj korištenja za izravnu vezu s ćelijom. Međutim, te će veze u prosjeku generirati manje od 2,00 USD mjesečno; smanjujući sposobnost operatera da osiguraju povrat ulaganja.
S obzirom na komoditizaciju mobilne povezivosti, studija također predviđa da će se operateri boriti da uvjere mobilne pretplatnike da prihvate dodatnu pretplatu za usluge izravne mobilne veze povrh postojećih mobilnih planova. Kao takvi, pozivamo operatere da se usredotoče na prilagođavanje usluga izravnog pristupa mobitelu posebno putnicima nomadima i udaljenim pretplatnicima.
„Operateri moraju promicati značajnu pokrivenost koju pružaju njihove mreže izravno na ćeliju i primjenjivati vrhunske cijene za podatkovno intenzivne veze za širokopojasne i korisničke slučajeve. To će privući korisnike profitabilnih izravnih usluga, kao što su mobilne širokopojasne veze i pretplate na pametne telefone,” primijetio je autor istraživanja Sam Barker.
Američka vlada dodala je satelitsku pokrivenost za svoje pomorske snage od Intelsata. Tvrtka je osigurala 12-mjesečni ugovor s Američkim svemirskim snagama za pružanje Ministarstvu obrane globalne pomorske pokrivenosti u obliku propusnosti satelitskih komunikacija, opreme i usluga.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
U prvom tromjesečju 2025. godine najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom nastavio je s rastom poslovanja, ostvarivši rast prihoda od 5,9 posto na godišnjoj razini, što je rezultat pozitivnog razvoja poslovanja u segmentu privatnih i poslovnih korisnika i dosegao je 267,6 milijuna eura.