Potražnja za malim ćelijama i dalje u porastu

Potražnja za malim ćelijama i dalje u porastu
Fotolia

Potražnja za malim ćelijama i dalje je izražena, navodi Dell'Oro Group u svom izvještaju. Konkretnije, preliminarni podaci sugeriraju kako su prihodi od malih ćelija (small cell) radijskih pristupnih mreža (RAN) porasli za značajnih 15 posto u odnosu na prethodnu godinu tijekom prvog kvartala 2022.

To znači da su rasli bržim tempom od šireg tržišta malih stanica, kojem treba pridodati i ono za makro RAN.

"Činjenica da ulaganja u male ćelije još uvijek napreduju velikom brzinom, čak i dok operateri intenziviraju svoje napore za uvođenje 5G makro segmenta, pokazuje da su male ćelije sada bitan dio šireg RAN alata. Ovo ubrzanje "outputa" pomaže objasniti pomak prema 5G i sve manji jaz između implementacije makro i malih ćelija, posebno s gornjim srednjim pojasom 5G", stoji u izvještaju Dell'Oro Groupa.

Također, najvećih pet dobavljača u prvpm kvartalu bili su Huawei, Ericsson, Nokia, ZTE i Samsung.  A gotovo sav rast malih stanica potaknut je javnom 5G mrežom, dok su prihodi od LTE malih stanica pali u kvartalu. Istovremeno, privatna ulaganja u male 5G ćelije i dalje su zanemariva.

Globalni prihodi od RAN segmenta za male ćelije i dalje su nepromijenjeni u prognozi, odnosno, na putu da premaše pet milijardi američkih dolara do kraja ove godine.

Inače, RAN je dio telekomunikacijske mreže između korisnika i jezgrene mreže. Omogućava korištenje usluga pruženih jezgrenom mrežom tako što prenosi podatke i signalizacijske poruke između korisnika i jezgrene mreže.

Konceptualno, RAN se nalazi između uređaja kao što su mobilni telefon, računalo ili bilo koji uređaj "na daljinu" i osigurava vezu sa svojom osnovnom mrežom (CN - Central Network). Ovisno o standardu, mobilni telefoni i drugi bežično povezani uređaji su različito poznati kao korisnička oprema (UE - User Equipment), terminalna oprema , mobilna stanica (MS - Mobile Station)...