Porast malwarea na mobitelima za 163 posto u 2012.

Porast malwarea na mobitelima za 163 posto u 2012.

Mobilni operater NQ Mobile objavio je studiju o malwareu za 2012. godinu temeljenu na podacima prikupljenima iz vlastitog odjela za sigurnost. Prema podacima, utvrđeno je da su malware prijetnje u cjelini na mobilnim platformama porasle čak 163 posto u 2012. godini, pri čemu je identificirano više od 65.000 različitih oblika prepakiranja aplikacija, zlonamjernih URL-ova i SMS-phishing. Napadi su većinom bili usmjereni prema Android uređajima, na kojima je ostvareno gotovo 95 posto identificiranih prijetnji od strane NQ-a.

Trendovi pokazuju da će, nažalost, broj napada rasti, a sve više je i onih „kreativnih“. U veljači, sigurnosni istraživači su identificirali novi tip malwarea koji koristi Android uređaj kao odskočnu platformu za širenje zaraze na računalo putem USB priključka, priopćila je tvrtka. Zasad je  samo nekoliko identificiranih zaraženih mobitela, ali ono što zabrinjava jest smjer napada koji bi mogao predstavljati mnogo problema kako malware postaje sve sofisticiraniji. Omar Khans, jedan od direktora NQ Mobile-a, rekao je da ono što je potrebno jest sustav koji može otkriti prijetnje prije zaraze i spriječiti ih, nešto što do sada nije stvarno bilo široko dostupno.

U izvještaju stoji da je više od 32,8 milijuna Android uređaja zaraženo tijekom 2012, što je više za 200 posto u odnosu na 2011, pri čemu treba uzeti u obzir i eksponencionalno povećanje vlasnika uređaja pogonjenih Androidom što je zasigurno utjecalo i na porast zaraženih uređaja. Nedavna studija ABI Researcha pokazuje da će biti više od 798 milijuna aktivnih Android uređaja do kraja godine, u odnosu na oko 300 milijuna od početka u 2012. Ciljane zemlje zaraženih uređaja predvodi Kina sa 25,5 posto, Indija sa 19,4 posto te Rusija sa 18,9 posto.

Zaraze mobilnim malwareom će i u budućnost vjerojatno dalje rasti kako mobilni uređaji preuzimaju popularnost od računala kao način na koji se korisnici povezivuju na internet. Nažalost, trenutno nema puno mogućnosti kako se osigurati osim da korisnici poduzmu iste mjere opreza na mobitelu kao što ih poduzimaju i na računalima. Problem bi mogao biti kompliciraniji na mobilnim operativnim sustavima zbog fragmentacije, prvenstveno misleći na korisnike koji na svojim uređajima vrte starije verzije platforme, primjerice Android Gingerbread.

Podaci pokazuju da postoji veliki rizik na Android za malware, no niti iOS nije imun. iOS se također nedavno našao na udaru za besplatne aplikacije koje propuštaju više osobnih podataka nego na drugim platformama. Generalno gledajući, mobilna sigurnost će sve više postajati rastuća zabrinutost, a kako se tempo poboljšanja mobilne tehnologije povećava i korištenje pametnih telefona, s time potencijalno raste i opasnost od sve složenijih oblika malwarea. Za sada, zdrav razum je vjerojatno najbolja obrana protiv sigurnosnih prijetnji, ali i više unificirana Android platforma bi također pomogla ograničiti problem s malwareom.