Polovica korisnika u Europi koristi pametni telefon

Polovica korisnika u Europi koristi pametni telefon
Fotolia

Najnovija analiza Ericssona pokazuje kako će ove godine gotovo polovica europskih korisnika biti korisnici pametnih telefona i to njih čak 550 milijuna, dok će uz prosječni godišnji rast od 10 posto za samo 6 godina dosegnuti više od 880 milijuna.

Ukupan broj korisnika, odnosno pretplatnika sad je na 1,14 milijardi stoji u najnovijem izvješću Ericsson Mobile Report za studeni ove godine, a prema njemu broj pretplatnika u mobilnoj telefoniji vrlo će sporo rasti u narednom razdoblju da bi 2021. godine dosegnuo 1,25 milijardi. Za šest godina od ukupnog broja korisnika čak 70 posto činit će korisnici pametnih telefona.

Pritom će se dogoditi veliki rast podatkovnog prometa na pametnim telefonima jer će uz prosječni rast od 40 posto na godinu u narednih šest godina sa sadašnjih 1,8 GB po aktivnom korisniku pametnog telefona taj promet se povećati na 13 GB mjesečno.

Ukupan podatkovni promet u mobilnim mrežama povećat će se na 11 ExaBytesa (EB) u 2021. godini odnosno oko 9 puta više nego što je to slučaj danas.

Kada je pak riječ o tehnološkoj promjeni, jer te 2021. se očekuje da će doći već i 5G mreže postojeće 4G mreže odnosno LTE biti će snažno razvijene u cijeloj Europi i broj korisnika sa sadašnjih 15 posto narast će na oko 60 posto ukupnog broja korisnika.

U Ericsson Mobile Report za studeni ove godine vidljivo je da se mijenja i struktura korištenja tehnologije i uređaja kod kućanstava i dok se smanjuje jedino broj kućanstava koja koriste fiksnu telefonsku liniju svi ostali komunikacijski uređaji snažno rastu.

Prema istraživanju muški dio europske populacije je brži u prihvaćanju novih tehnologija, novih uređaja, te kod skidanja novih aplikacija, no kada aplikacije postanu uobičajene tada se ta spolna raznolikost smanjuje i gotovo nestaje. Podaci govore kako čak 38 posto žena u Europi koje su zaposlene smatra kako im tehnologija može pomoći u stvaranja balansa između poslovnog i privatnog života.

Zanimljivi su podaci i kada je riječ o televiziji i videu gdje 24 posto Europljana dnevno gleda video streaming online, dok ih 50 posto to radi barem jednom tjedno. Kada je riječ o uređajima s kojih gledaju video televizori i desktopi polako gube primat.

Televizor više nije glavni za gledanje u konzumaciju video sadržaja  i s više od 50 posto udjela 2013. godine u ovog godini pada i dalje i to sve više ispod 50 posto. Desktopi se i dalje relativno dobro drže tako da u kombinaciji s televizorima i dalje čine oko 65 posto ukupnog načina konzumacije video sadržaja bilo da je riječ o klasičnoj televiziji, video na zahtjev ili pak raznim online video servisima kao što su YouTube.  Sve veći udjel zauzimaju prijenosna računala, pametni telefoni i tableti.