Pazite se Androidovog malwarea koji prijeti čak milijun korisnika

Pazite se Androidovog malwarea koji prijeti čak milijun korisnika
Fotolia

Listopad je očigledno mjesec skandala. Trend Microv Security Intelligence Lab otkrio je kako su u proteklome mjesecu prijetnje na mobilnim uređajima dosegnule brojku od čak milijun. Ovo je samo potvrda predviđanja tvrtkinog sigurnosnog softvera u njihovom drugom kvartalu, odnosno da će broj malicioznih i visoko rizičnih Androidovih aplikacija dosegnuti milijun do kraja godine. Usporedbe radi, trebalo je čitavo desetljeće za PC malware da dođe do ovog broja prijetnji.

Tvrtka je na blogu objavila podatke iz Trend Microvog Mobile App Reputation skenera koji je pokazao da je broj Android malwarea, odnosno zlonamjernih programa, uključujući i visoko-rizične aplikacije za uređaj, konstantno u porastu tijekom godine. 75 posto ovih potencijalno opasnih aplikacija izvode maliciozne radnje, dok drugih 25 posto pokazuju sumnjive radnje, uključujući adware.

Trend Micro je istaknuo neke od vodećih mobilnih malware prijetnji na koje bi trebalo obratiti posebnu pozornost, poput FAKEINST i OPFAKE. Oboje su tipično maskirani kao legitimne aplikacije kako bi namamile korisnike u razne prijevare. Maliciozne aplikacije temeljene na FAKEINST-u šalju korisnicima neautorizirane tekstualne poruke kako bi se registrirali za skupe usluge.

Ova obitelj malwarea mogla bi mnogima zvučati poznato jer je sudjelovala u lažnom Bad Piggies aplikacijskom incidentu gdje je lažna verzija mobilne igre bila dostupna u Google Play trgovini. S druge strane, OPFAKE malware navodi korisnike da otvore .HTML dokument i traži ih preuzimanje malicioznih, odnosno štetnih datoteka.

Neki od vodećih visoko-rizičnih aplikacija uključuju ARPUSH i LEADBLT, a obje su vrlo dobro poznate kao adware i kradljivci informacija. Visoko-rizične aplikacije prikupljaju informacije o uređaju poput informacija o operativnom sustavu i GPS lokaciji. Ostale prijetnje mobilnim uređajima predstavljaju FAKEBANK i FAKETOKEN koji mogu pristupiti bankovnim računima korisnika.

Imajući sve gore navedeno na umu, iznenađuje kako su sigurnosne aplikacije instalirane na samo oko 30 posto svih Androidovih pametnih telefona i tableta u Americi. Trend Micro preporuča vlasnicima mobilnih Android uređaja da ove mjere sigurnosti shvate ozbiljno jer malware nastavlja rasti i preko ove korisničke baze. Bilo bi dobro instalirati Trend Microv Mobile Security ili Bitdefender Mobile Security kako bi se korisnici započeli braniti od mogućih prijetnji.

Tvrtka nudi još dodatnih savjeta Androidovim korisnicima kako bi zaštitili svoje uređaje. To uključuje tretiranje svakog mobilnog uređaja poput računala, naravno, u smislu sigurnosti. Korisnici bi trebali preuzeti antivirusni i sigurnosni softver, te ga redovito ažurirati.

Budite uvijek oprezni koje aplikacije preuzimate. Pogledajte koje informacije aplikacija traži od vas kako biste joj pristupili i pročitajte detalje o istoj, te korisničke komentare prije njezinog preuzimanja. Budite pametni oko odabira koje ćete aplikacije preuzeti na svojim uređajima kako biste se obranili od rizika potencijalnih malwarea i ostalih prijetnji.