Partnerska suradnja na telekomunikacijskom tržištu

Partnerska suradnja na telekomunikacijskom tržištu
Dražen Tomić

Poslovni modeli na telekomunikacijskim tržištu nepovratno se mijenjaju, potrebno je surađivati s drugim igračima, davateljima usluga, smatra Kerstin Guenther, viša potpredsjednica Deutsche Telekoma za područje tehnologije u Europi s kojom smo razgovarali o spoju tehnologije i biznisa kako to danas vidi DT i kako će se tržište mijenjati u sljedećim godinama.

Prema njezinim riječima mogućnosti koje pruža tehnologija vrlo su velike i u konačnici telekom operaterima omogućuju standardizaciju mreža i usluga koje nude partnerima koji ih tada mogu iskoristiti kako bi svoju uslugu isporučili svojim korisnicima.

„Kada se telekomunikacijska usluga standardizira i omogući njezina vrlo jednostavna prilagodba, tada niti isporuka usluga preko mreže nije problem. Ne bojimo se Over The Top igrača jer je to nešto o čemu se govori već godinama i tu se jednostavno treba prilagoditi i omogućiti korisnicima najbolju moguću uslugu. Mi s OTT igračima nećemo se nikad moći natjecati na istom nivou, no to ne znači da mi nećemo surađivati jer  njihova usluga ne postoji bez mreže kojom dolazi do krajnjeg korisnika. Tu se svakako mora pronaći oblik suradnje koji će zadovoljiti obje strane“, ističe Kerstin Guenther.

Ona objašnjava kako se i dalje intenzivno razgovara kako stvoriti kvalitetno partnerstvo koje će omogućiti da i OTT i telekomi u konačnici imaju održiv poslovni model, te dodaje kako još uvijek nije pronađeno savršeno rješenje.

„Naša strategija je ostvariti partnerstva kao što to recimo radimo sa Spotify ili Deezerom gdje omogućujemo uslugu korisnicima kroz posebno prilagođene pakete. Da pojasnim, riječ je o podatkovnim paketima kod kojih se određene usluge ne ograničavaju na osnovu podatkovnog prometa nego je za njih uvijek određena visoka brzina radi osiguranja kvalitete usluge“, objašnjava Kerstin Guenther.

Međutim, kako ističe, ulaganja u telekomunikacije su velika, te upravo najave DT-a o milijardama eura koje će biti uložene u ovom razdoblju u podizanje pristupnih brzina koje su preduvjet za ono što je danas i u budućnosti najvažnije a to je kvaliteta usluga.

„Budućnost razvoja tehnologije je na IP protokolima, odnosno više nema veze da li se prenosi glas ili podaci, bilo koja vrsta podataka i to donosi razliku jer je takvom mrežom mnogo lakše upravljati i kao što sam već rekla osigurati visoku kvalitetu usluge. Sve je jedna mreža i cilj je isključiti klasičnu fiksnu mrežu koja omogućava prijenos glasa i sve prebaciti na IP“, pojašnjava Kerstin Guenther.

Ona smatra da treba shvatiti kako glasovna komunikacija neće iščeznuti, samo će postati jedna od usluga na novim brzim mrežama koje donose visoku kvalitetu usluge, a kada je glas u pitanju to je jasnoća zvuka. Kada je pak riječ o podatkovnim mreža, Kerstin Guenther ističe kako korisnici bilo u mobilnim mrežama bilo u fiksnom podatkovnom prometu traže velike brzine i kvalitetu propusnosti što je moguće postići optimizacijama i novim tehnologijama.

„Bit će korisnika koji će moći i željeti platiti kvalitetu, pa čak i onu maksimalnu kakva je primjerice potrebna za video on demand. Kako bismo to postigli unutar DT-a usluge se više neće pojedinačno razvijati nego će svakako od tvrtki u DT zemljama razvijati ponešto. Ta vizija će nam omogućiti da ne razvijamo sve 12 puta, nego da s jednog mjesta nakon izgradnje usluge i njezine implementacije one sinergijskim učinkom implementiraju u drugim zemljama“, ističe Kerstin Guenther.

Jedna od tehnologija na kojima se bazira ova vizija je TeraStream, koja je prva i predstavljena u Hrvatskoj, objašnjava Kerstin Guenther, te dodaje kako je važno graditi mrežu tako da se ona propagira na sve države unutar DT grupe i sve će biti na istoj platformi kako bi se lakše održavalo i upravljalo.

Primjer za tu novu viziju je i način nabavljanja i implementacije set-top boxova za IPTV koji će biti kupovani na nivou DT-a od jednog dobavljača kako bi se optimizirali troškovi nabave, održavanja, te što najvažnije korisnicima omogućilo vrlo kvalitetno iskustvo gledanja internetske televizije, objašnjava Kerstin Guenther.

Jedan od pokretača današnjeg razvoja mreže je sadržaj, odnosno sve veći broj sadržaja koji je u najrazličitijem multimedijalnom formatu dostupan korisnicima, odnosno konzumentima sadržaja. Ipak Kerstin Guenther smatra kako se telekomi neće baviti proizvodnjom sadržaja jer to nije njihov core business, niti će se dogoditi da će svjetski sadržaj prevladati. Potrebno je, ističe Kerstin Guenther proizvodnja lokalnog sadržaja svih oblika - tekst, slika, video, audio kako bi korisnici bili zadovoljni i dobili informacije koje očekuju.

„Proizvodnja sadržaja je vrlo skupa, ali vizija je postaviti dobre temelje za suradnju što će nam omogućiti da našim korisnicima damo sadržaj i kvalitetu kakvu očekuju“, objašnjava Kerstin Guenther, te dodaje kako će „u budućnosti sigurno takve suradnje nastajati i u drugim segmentima telekomunikacijske industrije jer ne možete raditi sve sami“.

Na posljednjem velikom sajmu mobilne industrije MWC 2013 u Barceloni već se počelo govoriti o 5 G mrežama, a Kerstin Guenther smatra kako će i njihovo vrijeme doći, no da bi se osigurala visoka razina dostupnosti mreže prije svega kada je riječ o vrlo osjetljivim mrežama visoke propusnosti kao što je to u medicini uvijek će postojati kombinacija mobilnih i fiksnih mreža.

„Jedno se tako može stvoriti kvaliteta mreže. Pritom želim spomenuti i vectoring, odnosno povećanje brzine na bakrenim paricama do 100 Mbps koje će omogućiti iskoristivost postojećih mreža u dijelovima sustava gdje je to moguće i bez da se postavi optika“, objašnjava Kerstin Guenther.

Ona zaključuje kako je sve to na putu da se ostvare planovi Digitalne Agende 2020 koja predviđa visoke brzine pristupa internetu za sve korisnike.