Orange Spain pokrenuo je prvu komercijalnu 5G samostalnu (SA) mrežu u Španjolskoj, koja je također prva za Orange grupu. Pokreće ga Ericssonov dual-mode 5G Core, mreža će biti aktivna u Madridu, Barceloni, Valenciji i Sevilli, a tijekom godine će se dodati još gradova. Povezivost u Madridu i Barceloni također se ostvaruje putem Ericssonovih RAN rješenja.
Orange Spain predviđa da će njegovi korisnici vidjeti značajne koristi od uvođenja tehnologije kao što su bolja unutarnja pokrivenost 5G, učinkovitije korištenje energije uređaja i napredne sigurnosne značajke. Povrh ovih poboljšanih mogućnosti, Orange će također imati koristi od najnovijih dostignuća u tehnologiji oblaka jer je Ericsson 5G Core izgrađen na temelju oblaka i radi na spremnicima, što pruža bolju modularnost, dinamičnost i mogućnosti automatizacije.
Pokretanje 5G SA mreže uživo dolazi kao nastavak dugogodišnjeg partnerstva između dviju kompanija. Tijekom implementacije, Ericsson je podržavao Orange tehničkom i projektnom koordinacijom. 5G SA značajno pridonosi Orangeovim ciljevima održivosti, s tehnologijom za koju se procjenjuje da će povećati energetsku učinkovitost prijenosa 1 gigabajta informacija do 20 puta do 2030. Komercijalno pokretanje mreže značajan je korak za Orange, koji pokreće značajan broj 5G SA pilot iskustava za istraživanje mogućnosti tehnologije u različitim sektorima.
Najjači domaći telekom Hrvatski Telekom će od 1. ožujka uskladiti cijene mjesečnih naknada s prosječnom godišnjom stopom inflacije za 2024. godinu, koja je prema podacima Državnog zavoda za statistiku iznosila 3 posto. Kako stvari stoje svoje odluke zasad nisu donijela niti dva druga domaća telekoma A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska.
IBM i Ericsson isporučit će ključne elemente nove mreže hitnih službi (ESN) u Velikoj Britaniji. Švedski dobavljač izjavio je da će više od 300.000 osoblja hitnih službi imati koristi od njegovog partnerstva s IBM-om, te obećao da će tvrtke omogućiti brz pristup bitnim informacijama u vezi s kritičnim situacijama.
Predviđa se da će broj satelitskih IoT veza na globalnoj razini porasti s 3,6 milijuna jedinica u 2020. na 41 milijun jedinica do 2030., bilježeći CAGR od 28 posto u tom razdoblju, prema Counterpoint Researchu.