Operateri spremni na EU roaming

Operateri spremni na EU roaming
Fotolia (ilustracija)

Domaći mobilni telekom operateri spremni su na roaming ulazak u EU, potvrđeno nam je iz HT-a, Vipneta i Tele 2. I dok se korisnici ne moraju ništa brinuti telekom operateri moraju svoje sustave naplate prilagoditi novim pravilima koja baš vrijede od danas i donose niže cijene o čemu smo u više navrata već pisali.

Pokušali smo od svih telekom operatera saznati što to za njih znači, iako pravih projekcija koliko će se smanjiti prihodi zbog pada cijena roaminga još uvijek nema. Tako iz HT-a poručuju da ulazak Hrvatske u Europsku uniju predstavlja priliku da na iznimno konkurentnom tržištu od preko 500 milijuna stanovnika plasiraju svoje proizvode poput rješenja za e-zdravstvo, ICT Marketplacea, automatizirane virtualne trgovine poslovnih aplikacija i ICT usluga, te TeraStream mreže, globalne inovacije koju smo predstavili prvi u svijetu.

Iz Vipneta pak poručuju da je danom pristupanja u punopravno članstvo EU, od 1. srpnja 2013. godine u RH se primjenjuju EU regulirane cijene, odnosno snižene  cijene za korisnike osnovnih cjenika u inozemstvu, u zemljama EEA zone i to za sve odlazni poziv prema 2,27kn/min, dolazni poziv 0,66kn/min, SMS 0,75kn, MMS 4,26kn, a prijenos podataka 4,26kn/MB.

Kako objašnjavaju u najjačem domaćem telekom operateru na čijem je čelu Ivica Mudrinić snižavanje cijena u roamingu svakako će korisnicima omogućiti bezbrižnije korištenje telekom usluga u inozemstvu, te je sigurno da će snižavanje cijena roaminga utjecati na prihode svih telekom kompanija, no realno je za očekivati da će mogući pad prihoda ublažiti povećana potrošnja podatkovnog prometa zbog nižih cijena u roamingu te činjenica da je ranije ta cijena bila određena i visokim veleprodajnim cijenama koje su strani operatori naplaćivali domaćim operatorima.

„Praksa je pokazala da se u zemljama EU u kojima se ova regulativa već primjenjuje nakon snižavanja cijena u roamingu znatno povećala potrošnja podatkovnog prometa. U Hrvatskom Telekomu smo ponudu od 1. lipnja dodatno prilagodili te tako korisnicima omogućili još povoljnije korištenje usluga u roamingu, dakle i prije stupanja Republike Hrvatske u EU. Riječ je o novim opcijama za razgovore i surfanje u roamingu, uz koju korisnici mogu razgovarati po cijeni već od 1 kn po minuti te surfati po cijeni već od 1 kn za 1 megabajt prometa i to ne samo u zemljama EU nego u više od 50 najposjećenijih zemalja u koje korisnici putuju i s kojima posluju“, zaključuju u HT-u.

Kako tvrde u drugom po veličini telekom operateru Vipnetu oni su i prije EU regulacije korisnicima omogućili niz posebnih roaming usluga koje su pretplatnicima, puno prije ulaska u EU, omogućile povoljnije razgovore u inozemstvu. Primjer je Europa i BiH roaming usluga koja u zemljama zone Europa te Bosni i Hercegovini omogućuje dolazne pozive neograničenog trajanja za 0 kn po minuti, a plaća se naknada za uspostavu poziva 2,99 kn.

Na temelju EU regulacije pretplatnicima koji imaju uključenu neku od takvih posebnih roaming usluga ili cjenika (npr. Vodafone Eurocall cjenici, Europa i BiH, EU Top 5 i sl.) po vlastitom izboru i sukladno vlastitim potrebama od 1. srpnja, cijene ostaju nepromijenjene, a korisnici u svakom trenutku i bez naknade mogu zatražiti uključenje Osnovnog EURO cjenika koji uključuje i gore već navedene EU regulirane cijene u zemljama EEA zone.

Iz Vipneta napominju da uz novu roaming uslugu „EU i susjedne zemlje“ Vip pretplatnici bez mjesečne naknade mogu komunicirati u inozemstvu bez straha od visokih troškova ne samo u zemljama EEA zone već i u najčešće posjećenim susjednim zemljama i to  Bosni i Hercegovini, Srbiji, Makedoniji i Crnoj Gori.

Nadalje, iz Vipneta napominju da novosti EU regulative koje se primjenjuju na sve korisnike automatsko je i obvezno uključivanje reguliranog mjesečnog limita podatkovne potrošnje u inozemstvu na iznos od 469kn. Limit omogućuje potpunu kontrolu troškova prijenosa podataka i izbjegavanje šoka nakon primitka računa jer je, ako korisnik sam ne zatraži drugačije, nakon dostizanja iznosa limita zabranjen daljnji prijenos podataka u inozemstvu do kraja tekućeg mjeseca.

„Kad korisnik dosegne 80% i 100% iznosa limita dobit će SMS obavijest te će imati mogućnost preko Internet stranice odabrati nastavak korištenja bez ograničenja do kraja tekućeg mjeseca, potpuno isključenje limita za tekući i buduće mjesece te odabir višeg limita za tekući i buduće mjesece. Vipnet svojim korisnicima omogućuje uključenje brojnih razina limita, već od 250 kuna mjesečno“, zaključuju u Vipnetu.