Više od 6,6 tisuća dugačak novi spojni optički kabel, nazvan Dunante, položen je na dno oceana između obala SAD-a i Francuske, a rezultat je suradnje francuskog telekomunikacijskog operatora Oranga i jedne od najvećih svjetskih internetskih kompanija Googla. Ono što je važno jest činjenica kako je to prvi takav podmorski kabel položen između SAD-a i Francuske u posljednjih petnaest godina.
Trenutno je u svijetu u upotrebi čak 380 podmorskih kabela koji nose 99,5 posto kompletnog međukontinentalnog internestkog prometa.
„Vrlo smo zadovoljni dolaskom Duntanta kabla u Francuskoj. To je konkretna realizacija projekta u suizgradnji s Googleom koji će nam omogućiti da odgovorimo na eksploziju korištenja interneta u dugoročnom razdoblju,“ rekao je Jean-Luc Vuillemin, SVP međunarodnih mreža i usluga u Orangu.
„Ovim partnerstvom jača se uloga društva Orange kao svjetskog predvodnika u ulaganju, uvođenju, održavanju i upravljanju strateškim infrastrukturama. Iskrcaj Dunanta na našim obalama ponovno stavlja Francusku u središte globalnog digitalnog razvoja“, dodaje se Vuillemin.
Prema dogovoru Googla i Oranga francuski telekom operator moći će koristiti dva para optičkih vlakana ukupne propusnosti od čak 30 Tbp/s za svaku nit odnosno 30.000 Gbps ili 30.000.000 Mbps.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.