Nove rasprave o zračenju mobilnih telefona

Nove rasprave o zračenju mobilnih telefona
Fotolia (ilustracija)

Nikad završena priča o tome koliko mobilni telefoni zrače, koliki je to utjecaj na ljudsko zdravlje, nešto su o čemu se raspravlja već više od desetljeća. Američki FCC (Federal Communications Commission) otvorila je ponovno to pitanje najavljenom istragom koja treba pokazati da li su američki standardi u ovome segmentu usklađeni s drugim državama, prije svega Europskom unijom.

Razlog usklađenju nije da bi se nekoga favoriziralo ili mu se pogodovalo već zbog činjenice kako je u različitim regijama drugačija regulativa kada je riječ o maksimalnom elektromagnetskom zračenju mobilnih telefona. Kako postojeća regulativa nije mijenjana od 1996., dakle mnogo prije vremena pametnih telefona, jasno je da su određene promjene i prilagodbe potrebne. Prva regulativa naime datira još i od ranije kada su prvi testovi utjecaja elektromagnetskih valova i uređaja koji na njima rade uključivo i prve mobilne telefone provođeni krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog stoljeća.

Pokušaj je to FCC-a da se uskladi s regulativom koju je objavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i njihov odjela za istraživanje i prevenciju raka koji je mobilne telefone stavila na listu potencijalno kancerogenih tvari poput benzina, olova, ispušnih plinova i kloroforma.

Istovremeno National Cancer Institute koji je dio National Institutes of Health američke Vlade priznaje na svojim web stranicama kako postoji bojazan zbog načina kako djeluju mobilni telefoni i sigurnosti njihove upotrebe. Ipak, ističe se kako su istraživanja na stanicama - životinjskim i ljudskim pokazala kako nema bojazni da mobilni telefoni mogu izazvati rak.