Nokia osigurala 500 milijuna eura pozajmice od EIB za razvoj 5G mreža

Nokia osigurala 500 milijuna eura pozajmice od EIB za razvoj 5G mreža
DepositPhotos

Nokia je osigurala 500 milijuna eura pozajmice od strane Europske investicijske banke (EIB), a sve će biti uloženo u razvoj mobilne mreže pete generacije (5G). Dio je to strategije koju Europska unija provodi kroz Europski fond za strateške investicije (EFSI) i zasad se pokazuje kao odlična.

Ali i nedovoljna jer Europa zaostaje za Azijom i Sjedinjenim Američkim Državama po pitanju 5G. Upravo zato je iznimno važno da Nokia uloženo dobro iskoristi. Također, iznimno je to bitno i za nju samu jer s obzirom da je uz Huawei, Ericsson i Samsung jedan od lidera na području mrežne infrastrukture, imat će što za ponuditi kad 5G postane stvarnost.

Konkretno, Nokia ima za plan opremati što je više moguće pametnih telefona s 5G tehnologijom pa dobivati od naknadata tri eura za svaki koji se proda. S obzirom da bi do kraja 2020. u svijetu trebalo biti 60 milijuna 5G konekcija, do kraja 2021. njih čak 280 milijuna, a do kraja 2026. njih 2,3 milijarde, jasno je koliko bi Nokia samo od naknada mogla profitirati, prvenstveno jer će se 98 posto svih tih konekcija odvijati putem mobilnih uređaja. I tu dolazimo ponovno do Europe...

Problematično je što će od svih tih konekcija 40 posto činiti Kina i što će najjača 5G tržišta, kao navedeno kinesko, američki i južnokorejsko, prijeći stotinu milijuna konekcija do kraja 2022., a Europa tek s krajem 2023. To je zaostajanje od godinu dana. Ako se oslanjamo na prognoze CSS Insighta iz prošle godine. Dakle, sve se može promijeniti uz više napora i ulaganja.

No, mora i EU na najvišim razinama početi djelovati jer njene regulative čine veliki dio problema kad se radi o širenju mreže i infrastrukturi općenito. Europa ima mnogo problema zbog činjenice da svaka članica Europske unije vodi svoju politiku pa sukladno tome sve će se skupa imati slabiji start nažalost.

Bilo bi dobro to preokrenuti jer kad stigne ta 2026., 5G će generirati oko 60 milijardi eura godišnje i vrijedit će oko 1,1 bilijun eura.