Njemačka još uvijek nije donijela konačnu odluku o ulozi Huaweija u izgradnju 5G infrastrukture na njenom teritoriju. Oko tog pitanja traju žestoke rasprave u Bundestagu, posebno nakon što je kancelarka Angela Merkel dozvolila strožu provjeru dobavljača opreme za 5G odašiljače i ostale telekomunikacijske mreže.
Naime, koalicija Kršćansko-demokratske unije (CDU) te Zelenih i Socijaldemokratske stranke (SPD) protivi se Huaweiju i ne želi ga u Njemačkoj. Naravno, razlozi su različiti. Dok CDU stoji uz američku politiku oko špijunaže i 5G mreža, Zeleni i SPD ne žele kinesku kompaniju u Njemačkoj zbog odnosa kineskih vlasti prema disidentima i u Hong Kongu i Ujgurima.
Naravno, njemačke kompanije protive se takvim odlukama pa lobiraju za Huawei, ne samo jer može najbrže izvesti potrebne radove na 5G mrežnoj infrastrukturi, već i zato što strahuju od kineske osvete. Naime, moguće je da će i Kinezi posegnuti za osvetom pa isključe njemačke kompanije iz raznih projekata na svom tlu.
No, problemi su i u troškovima jer postojeću 4G infrastrukturu treba mijenjati s 5G i dugoročni planovi uključivali su Huawei u te planove, što se promijenilo s krajem prošle godine, ali kroz ovu godinu postajala je nada da zabrane možda neće biti. Tako nagla promjena samo bi Deutsche Telekom mogla stajati 3,5 milijardi američkih dolara. A to je godišnji profit te kompanije. Iz tog kuta je jasno zašto žele Huawei uz sebe.
Sve to uzima se u obzir, nude se alternativna rješenja i bit će zanimljivo vidjeti u kojem smjeru će Njemačka otići. Nekako djeluje da će u smjeru potpune zabrane poslovanja za Huawei, no iznenađenja su itekako moguća.
Treba imati na umu i da nije ovo baš potpuno njemačka odluka. Europske vlade mijenjaju odnos prema dobavljačima nakon pritiska iz SAD-a gdje tvrde da Huawei predstavlja sigurnosnu prijetnju budući da su, između ostalog, kineske kompanije i građani po zakonu dužni pomagati državi u prikupljanju obavještajnih podataka. Tako nešto teško je ignorirati...
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora za prvi kvartal 2025. pokazuju kako je ukupni prihod od javno dostupne telefonske usluge u nepokretnoj mreži iznosio je 27.503.604 eura, što je pad od 4,83 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Podaci su to za domaće telekom operatore no prije svega se odnose na tri velika fiksna telekoma Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska.
Nokia je izabrana da vodi PROACTIF, projekt koji financira Europska unija putem Chips Joint Undertaking (Zajednički poduhvat za čipove). Projekt ima za cilj ojačati tehnološku otpornost Europe i vodstvo u tehnologijama elektroničkih komponenti i sustava (ECS), te podržati autonomiju europske industrije dronova i robotike .
Donald Trump napao je AT&T zbog problema na koje je naišao tijekom konferencijskog poziva. Operater je, međutim, inzistirao na tome da problem nije uzrokovan njihovom mrežom. Trumpovi komentari dolaze nakon što su njegovi sinovi predstavili američku mobilnu uslugu koja nosi obiteljsko ime te najavili dolazak pametnog telefona proizvedenog u SAD-u.