Telekomunikacijska industrija nalazi se na prekretnici, promjena koja dolazi je 5G koja će rezultirati velikim korisničkim zahtjevima za brzim pristupom internetu koji će tada korisnici stalno očekivati. Tako nešto neće biti nimalo jednostavno ispuniti jer je riječ o sasvim novoj paradigmi mobilnog pristupa internetu koji može biti iskorišten i za pokrivanje područje gdje optika jednostavno za telekome nije isplativa.
Iako će mnogi danas reći kako je 5G tu samo zbog brzina stvarnost je ipak mnogo drugačija. Većina korisnika, a pod time mislim na obične mobitelske korisnike velike brzine interneta zapravo i ne treba. Ono što treba velike brzine su neke industrijske primjene, medicina i telemedicina, samovozeće i na daljinu upravljani strojevi i uređaji, promet u gradovima.
Međutim ono što je tada i više nego presudno nije sama brzina mreže već brzina odziva mreže. Tu 5G donosi višestruke prednosti u odnosu na 4G i sve njegove inačice. O svemu tome pričali smo u Barceloni na MWC19 s direktoricom Nokie za Hrvatsku Nives Sandri.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.