MWC 2022: ZTE gradi učinkovit put do 5G-Advanced i 6G s RIS rješenjem

MWC 2022: ZTE gradi učinkovit put do 5G-Advanced i 6G s RIS rješenjem
Dražen Tomić / Tomich Productions

ZTE Corporation lansirala je svoje rješenje RIS (Reconfigurable Intelligent metaSurface) na MWC 2022. Tvrtka preuzima vodeću ulogu u primjeni RIS-a, jedne od temeljnih tehnologija 5G-Advanced i 6G, u 5G mrežu, te ostvaruje su-site i suradnike. pokrivenost mmWave i Sub-6GHz u gustim urbanim područjima, pohvalili su se iz kompanije. Ovo rješenje može značajno smanjiti troškove implementacije, skratiti razdoblje implementacije, smanjiti potrošnju energije mreže i olakšati izgradnju zelenih, niskougljičnih i visoko učinkovitih mreža.

ZTE RIS rješenje je bazirano je na kombinaciji između elektromagnetskih metamaterijala i moderne bežične komunikacijske tehnologije. To je vrhunska inovacija u području bežične komunikacije i postala je jedna od ključnih tehnologija 5G-Advanced i 6G.

Za razliku od difuzne ili zrcalne refleksije običnih materijala, ZTE-ovo RIS rješenje može kontrolirati oblik snopa putem kontrolnih informacija koje šalje bazna stanica kako bi se postiglo precizno oblikovanje snopa. Stoga ostvaruje programabilni bežični kanal i transformira paradigmu bežične komunikacije iz pasivnog adaptivnog bežičnog kanala tradicionalne bežične komunikacijske tehnologije u adaptivni rekonfigurabilni bežični kanal.

ZTE je prva tvrtka u industriji koja je primijenila ovu tehnologiju kako bi proširila prostornu slobodu signala 5G baznih stanica, poboljšavajući sposobnost neprekidne pokrivenosti mmWave uz nižu cijenu i potrošnju energije, posebno pokrivenost i poboljšanje kapaciteta mmWavea u mrtvim točkama i slabim područjima , čime se osiguravaju nova tehnička rješenja za komercijalnu upotrebu novih 5G usluga ultra-visokog prometa. ZTE je ranije surađivao s operaterima kako bi dovršio verifikaciju prototipa mmWave RIS-a. U vanjskim mmWave scenarijima pokrivenosti slijepih točaka s fiksnom točkom, njegovo RIS rješenje povećalo je RSRP 5G terminala do 35 dB i brzinu downlink-a do 50 puta.

ZTE je prije nekoliko godina započeo samostalno istraživanje RIS-a, te aktivno surađuje s operaterima, sveučilištima, znanstveno-istraživačkim institucijama, organizacijama za standardizaciju.

Što se tiče standarda, ZTE je preuzeo vodstvo u pokretanju RIS projekata u CCSA WG6, IMT-2030, ETSI RIS ISG, 3GPP Rel-18 i tako dalje. Što se tiče algoritama jezgre, ZTE je proveo dubinsko istraživanje dizajna prethodnog kodiranja, implementacije, dinamičkog praćenja snopa, automatske optimizacije šifrarnika itd. Posebno za dinamičko praćenje snopa, prema uputama bazne stanice, RIS snop uvijek može pratiti korisnicima, osiguravajući da korisnici uvijek imaju besprijekornu povezanost čak i tijekom kretanja.

U smislu razvoja prototipa, ZTE je istražio i provjerio različite materijale, očekujući lansiranje proizvoda s najboljim performansama, najnižim troškovima i potrošnjom energije te aktivno promicati zrelost industrijskog lanca.

Na MWC 2022, ZTE je predstavio svoja četiri različita tipa RIS prototipa, uključujući PIN diodu RIS, RIS s tekućim kristalima, prozirni planarni RIS i prozirni fleksibilni RIS. Svaki od njih ima različite prednosti i nedostatke te je prikladan za različite scenarije. Na primjer, PIN dioda RIS ima najveću brzinu prebacivanja i prikladna je za dinamički RIS, dok RIS s tekućim kristalom ima najmanju potrošnju energije. Transparentni RIS prikladan je za pričvršćivanje na staklenu površinu prozora zgrada zbog svoje visoke propusnosti za prodor elektromagnetskog vala u prostorije.

„Od 2018. ZTE je uložio stotine R&D inženjera u području budućih istraživanja bežične tehnologije. Tvrtka je uspostavila zajedničke istraživačke laboratorije o budućim bežičnim tehnologijama na mnogim sveučilištima. U suradnji s domaćim i stranim operaterima i istraživačkim subjektima, ZTE se zalaže za provedbu inovacija istraživanja i provjeru prototipa budućih bežičnih tehnologija kao što su inteligentna komunikacija, potpuna pokrivenost zraka, svemira, zemlje i mora, integrirana senzorska i komunikacija, računalna mreža , fleksibilni spektar, holografski MIMO, terahertz i optički bežični pristup, novi RF uređaji“, zaključuju u kompaniji.