MWC 2022: DT prikazuje digitalnu transformaciju

MWC 2022: DT prikazuje digitalnu transformaciju
Goran Matošević / Tomich Productions

Na MWC-u u Barceloni, Deutsche Telekom pokazuje kako oblikuje digitalnu transformaciju za i s ljudima. Automobili koji se samostalno parkiraju, mobilna TV produkcija s tehnologijom džepne veličine i veze bez granica za internet stvari.

“Korisnici imaju koristi od Deutsche Telekomovih visokoučinkovitih mreža i snažnog partnerstva. Mrežne inovacije i digitalne aplikacije uvijek su prilagođene potrebama korisnika," kaže Claudia Nemat, članica Uprave za tehnologiju i inovacije Telekoma.

"Za nas tehnologija nije sama sebi svrha. Želimo pojednostaviti svakodnevni život ljudi, kako na poslu tako iu privatnom životu. Želimo da tehnološke inovacije oblikuju budućnost vrijednu življenja. Vrlo smo svjesni te odgovornosti za sve naše živote“, ističe Claudia Nemat.

“Imamo sve što je potrebno da bi nas kupci prepoznali kao svog relevantnog i pouzdanog digitalnog suputnika - izvan povezivanja. Zajedno s odabranim partnerima ponudit ćemo im rješenja po mjeri koja podržavaju i obogaćuju njihov svakodnevni život. Sve to u sigurnom i uređenom okruženju pod provjerenom robnom markom. To nazivamo našom 'Magenta prednosti'“, rekao je Dominique Leroy, član uprave za Europu.

Stvari su, na primjer, sve lakše u uskim parkirnim garažama. DT je testirao automatizirano parkiranje u Münchenu zajedno s BMW-om i Valeom. BMW parkiran na ulazu u garažu automatski i bez ljudske intervencije vozi do sljedećeg slobodnog parkirnog mjesta. Automobilom upravlja backend iz Valea koji se povezuje preko javne 5G mreže Deutsche Telekoma. 5G mreža nudi visoku pouzdanost i optimizirano kašnjenje ili vrijeme odziva. Time jamči potrebne sigurnosne zahtjeve.

Telekom prvi put čini dostupna uobičajena sučelja u javnoj 5G mreži. Ovi takozvani API-ji (Aplikacijska programska sučelja) već su prilagođeni specifičnim slučajevima korištenja. Koriste se za kontrolu i konfiguriranje funkcija u mreži. Na taj način mreža uvijek može zadovoljiti odgovarajuće zahtjeve uz zajamčenu kvalitetu. Na primjer, 5G mreža uvijek prenosi pakete podataka s istim kašnjenjem (stabilno nisko kašnjenje). Isto vrijedi i za propusnost: također se održava na istoj razini.

Tehnologija tako pomaže u rješavanju specifičnih problema. Ovo rješenje nudi vrijednu korist za promet vozila, a u konačnici i za kupce: budući da nitko ne izlazi iz autonomno parkiranih automobila, udaljenost između parkiranih vozila može se smanjiti. Parkirna mjesta se tako intenzivnije koriste, a uži gradovi rasterećeni parkiranih automobila.

5G je više od brzine. Jedna važna komponenta novog standarda mobilne komunikacije je rezanje mreže. Slicing isporučuje virtualne mreže koje rade paralelno, ovisno o scenariju aplikacije. To mu omogućuje da fleksibilno i učinkovito odgovori na odgovarajuće zahtjeve. U Barceloni Deutsche Telekom pokazuje kako tvrtke iz različitih industrija imaju koristi od svestranih mogućnosti nove mreže. Jedan primjer je mobilna proizvodnja video sadržaja uživo u 5G samostalnoj mreži. Deutsche Telekom to testira zajedno s medijskom tvrtkom RTL Deutschland. U budućnosti, visokokvalitetni videozapisi spremni za TV mogu se pouzdano i fleksibilno prenositi putem 5G veza, čak i s pametnim telefonima. Na ovaj način partneri žele mobilno TV novinarstvo podići na novu tehnološku razinu. Drugim riječima, pametni telefon će praktički postati prijenosni kamion za vaš džep.

Bilo da se radi o emitiranju, logistici ili telematici vozila: pouzdane veze važne su za korisnike koji se moraju osloniti na podatkovne veze niske latencije za aplikacije koje su kritične za odgovor. A to se također odnosi i na globalno locirane stranice tvrtki. Deutsche Telekom i Ericsson demonstriraju revolucionarni dokaz implementacije koncepta: partneri uspostavljaju povezanost sa zajamčenom kvalitetom usluge (QoS) između Njemačke i Poljske putem 5G end-to-end mreže. Ovaj pristup se po prvi put predstavlja u svijetu. To posebno koristi globalnim tvrtkama koje rade s aplikacijama koje su kritične za kašnjenje na različitim međunarodnim lokacijama.

Što je zajedničko povezanim automobilima i međunarodnim lancima opskrbe? Sasvim jasno: preko Interneta stvari (IoT) emitiraju položaje ili podatke o statusu diljem svijeta. Do sada je bilo vrlo složeno izgraditi globalna IoT rješenja. To je zahtijevalo pregovore s više dobavljača. Svaki s različitim ugovorima i vlastitim platformama za naplatu i podršku. Deutsche Telekom i T-Mobile US sada pojednostavljuju globalnu IoT povezivost za poduzeća: "T IoT" je nova zajednička ponuda za IoT rješenja. Pokriva sve potrebne komponente rješenja za IoT povezivost. A sve se temelji na besprijekornoj mrežnoj povezanosti. Uglavnom multinacionalne suradnje imaju koristi od jednostavnih i fleksibilnih IoT rješenja.

Produženje kupovine vašeg supružnika popis u supermarketu? Provjeravam jesu li djeca već kod kuće? Naši životi kod kuće neraskidivo su povezani s digitalnim svijetom. Telekom nastavlja s ovim trendom s aplikacijom MagentaZuhause. Stvara novo iskustvo digitalnog kućnog umrežavanja: personalizirano, sveobuhvatno, sigurno i besprijekorno. Svi članovi kućanstva mogu pristupiti aplikaciji pojedinačno i, na primjer, kreirati popise obveza ili za kupnju. Dakle, ništa se ne zaboravlja, a svi vode računa o svemu. Interakcija s TV prijemnicima, usmjerivačima i komponentama kućne mreže osigurava pouzdano povezivanje velike brzine. I donosi obilje zabave, kao i brojne partnerske proizvode i usluge.

Na MWC Barcelona Telekom predstavlja odabrane proizvode i usluge za kućno umrežavanje. To uključuje slučajeve upotrebe koji su već dostupni kao komercijalni proizvodi 2022., kao što su paketi WLAN Comfort. Cilj je najbolja povezanost s usmjerivačima i mesh repetitorima.

Kako tehnologija može postati energetski učinkovitija kako bi nam pomogla u borbi protiv klimatskih promjena? To se može postići samo prilagodbom i probijanjem novih terena. Telekomov cilj: digitalizacija brzinom i jasnim smjerom te više neovisnosti o pojedinačnim davateljima i tehnologijama. Na MWC-u tvrtka predstavlja ono što je već danas moguće u zelenoj mreži Deutsche Telekoma. Telekom će pokazati kako se mrežna rješenja mogu prilagoditi budućim potrebama. Druga ključna tema su rješenja koja otvaraju put poslovnim klijentima za ulazak u kružno gospodarstvo. Ili rješenja koja produžuju život pametnih telefona, tableta i prijenosnih računala kako bi se prestalo trošiti resurse.

Osjetljiva tehnologija štiti klimu i okoliš usredotočujući se na potrebe ljudi, tvrtki i društva.