MWC 2018: Ericsson i Swisscom demonstrirali network slicing za 4G i 5G mreže

MWC 2018: Ericsson i Swisscom demonstrirali network slicing za 4G i 5G mreže
Ericsson

Ericsson i Swisscom na Mobile World Congress (MWC) sajmu u Barceloni demonstrirali su slaganje mreže (eng., network slicing) za mobilne mreže četvrte i pete generacije te pokazali funkcionalnost takvog načina rada u svakodnevici. Posebno se to odnosi na poboljšanje performansi aplikacija namijenjenih industrijama kao što su proizvodnja i prijevoz.

Poanta slaganja mreže jest u tome da svaka aplikacija ili usluga može neometano koristiti svoj dio mreže bez da pritom narušava rad drugoj aplikaciji ili mreži. Na taj način se radi na protočnosti, stabilnosti i osigurava se neometana brzina. Za te potrebe Ericsson i Swisscom osigurali su bazne stanice i tehnoloiju kao RAN (Radio Access Network), Quality of Service control (hrv., kontrola kvalitete usluge), funkcionalnost Ericssonove jezgrene mreže (eng., core network) i OSS (Operations Support Systems).

Sve ovo ujedno je i rezultat prisne suradnje dviju kompanija, koja je ostvarena u studenom prošle godine, kad je švicarska kompanijia izabrala švedsku za cjelovitu digitalnu transformaciju i evoluciju cijele mreže u implementaciji nacionalnog gigabitnog LTE-a od 2018. godine te 5G od 2020. godine.

Ta implementacija Swisscomu omogućava  da svojim korisnicima ponudi novu razinu korisničkog doživljaja mobilnog širokopojasnog pristupa. To uključuje ubrzavanje razvoja inovativnih korisničkih slučajeva za poslovne sustave temeljene na Massive Machine Type Communication (MTC) i Critical MTC u područjima poput automatizacije procesa u tvornicama, pametnim mrežama, inteligentnoj mobilnosti i digitalnom zdravstvu.

Sukladno ugovorenom, Ericsson će nastaviti transformaciju upravljanja Swisscomove mobilne mreže korištenjem svojeg sveobuhvatnog telekomunikacijskog rješenja u oblaku (eng., full stack) koja uključuje mogućnosti za slaganje mreže u skladu s budućim zahtjevima vezanim uz troškove, učinkovitost i fleksibilnost. Evolucija mreže će osigurati veći kapacitet i iznimno nisku latenciju te će za cijelu Švicarsku omogućiti novi trend u automatizaciji i razmjeni podataka u proizvodnji kao dio Industry 4.0.