Može li propusnost mobilnih mreža do 2020. narasti 1000 puta?!

Može li propusnost mobilnih mreža do 2020. narasti 1000 puta?!
Fotolia

Za samo šest godina količina podataka prenesenih putem mobilnih mreža povećat će 1000 puta, pokazuju istraživanja koje je provela Nokia Solutions and Networks. Posljedica je to sve većeg broja korisnika mobilnog broadbanda, ali i rastućeg broja strojeva koji se u svom radu potpuno oslanjaju na ovu tehnologiju. M2M (machine-to-machine) komunikacije, upozoravaju iz NSN-a, ostvaruju eksponencijalan rast i ubrzo će nadjačati klasični podatkovni promet pravih živih korisnika.

Kao odgovor na ove izazove postoje tri ključna koraka za povećanje propusnosti mobilnih mreža. Prvi korak je, tvrde u NSN-u, povećanje brzine zahvaljujući tehnološkim unaprjeđenjima i poboljšanjima mreže. Danas evolucija mreža ide s HSPA prema HSPA+, te implementacijama LTE (Long Term Evolution) odnosno mrežama četvrte generacije. Uz to, implementacijom Multiple Input Multiple Output (MIMO) i naprednih baznih stanica moguće je povećati kapacitet bazne stanice i do 30 posto u odnosu na postojeća rješenja.

Višekorisnički MIMO napredno je rješenje koje omogućuje prilagodbu mreže prema specifičnim zahtjevima korisnika u realnom vremenu. Nadalje, implementacijom LTE mreža može se postići povećanje propusnosti uz sustav pametnog usmjeravanja podatkovnih blokova tako da rješenje nazvano „Smart Scheduler“ dodjeljuje svake milisekunde određeni frekvencijski blok korisnicima koji u tom trenutku koriste mrežu prema QoS (Quality of Service) zahtjevima, te prema zahtjevima aplikacije koju koriste. Ovime se kapacitet bazne stanice može povećati 20 posto, propusnost i više od 100 posto, te dodatno postići veća propusnost u odnosu na standardne LTE raspoređivače (LTE schedulers).

U LTE mrežama uz Enhanced Coordinated Multi Point (eCoMP) moguće je postići da nekoliko baznih stanica istovremeno emitira na jedan mobilni uređaj čime se ne samo rasterećuje mreža nego i podiže razina kvalitete usluge. Ovakva mrežna arhitektura omogućuje kontrolu dostupnih mrežni resursa i njihovo jednostavnije dijeljenje ovisno o korisničkim zahtjevima.

Druga mogućnost, tvrde u NSN-u je jednostavnije upravljanje novim i postojećim frekvencijskim opsezima, te raspoređivanje različitih frekvencijskih spektara u komunikaciji s mobilnim uređajem. Prema procjenama NSN-a u narednih nekoliko godina telekom operateri će se služiti sa više frekvencijskih opsega kao što su 700, 800, 900, 1800, 2100 te 2600 MHz za LTE i HSPA mreže i njihove nadogradnje. Uz to, za očekivati je i stvaranje pretpostavki za dijeljenje frekvencijskog spektra među operaterima, a to se prije svega odnosi na velike telekome bivše monopoliste (incumbent) i to kroz Licensed Shared Access (LSA) odnosno Authorized Shared Access (ASA). U implementaciji ovakvog pristupa veliku ulogu imat će regulatorna tijela.

Treći ključni korak u izgradnji mobilnih mreža budućnosti i omogućavanje rasta količine prenesenih podataka je korištenje malih baznih stanica i stvaranje HetNets odnosno mreža malih baznih stanica implementiranih na mjestima teške dostupnosti mreže ili velikih zagušenja kao što su primjerice trgovački centri, poslovne zgrade, restorani, hoteli i to bez obzira da li se te male bazne stanice nalaze unutar objekata ili izvan njega. Pritom će se male bazne stanice kombinirati s WiFi mrežama kako bi se osigurala još veća propusnost mreže.

Postavljanjem malih baznih stanica koje rade na mobilnim mrežama ili WiFI-u moguće je pokrivenost povećati i do 40 posto, a kapacitet i propusnost mreže i do 80 posto. Pritom treba uzeti u obzir, ističu u NSN-u kako čak 80 posto prometa se generira u zatvorenim prostorima stoga HetNets imaju vrlo značajnu ulogu u razvoju mobilnih mreža u budućnosti.

Zahvaljujući svim navedenim tehnologijama, tvrde u NSN-u, telekom operateri moći će se pripremiti svoje 3G i 4G mreže na izazove velikog povećanja podatkovnog prometa na zadovoljstvo svojih korisnika, te istovremeno zadržati profitabilnost u izmijenjenim okolnostima na tržištu. Brzine koje korisnici traže potaknute se mogućnostima pametnih telefona i tableta - video na zahtjev i to u HD kvaliteti, augmented reality aplikacije, te igre.

Obzirom da se očekuje da će svaki korisnik do 2020. godine dnevno skidati 1 GB podataka, u NSN-u procjenjuju kako će upotreba novih tehnologija i pristupa izgradnji i upravljanju mobilnim mrežama omogućiti snižavanje cijene 1 GB prenesenog prometa na svega 2 posto sadašnje cijene.