Mobiteli u avionima nisu prijetnja, veća prijetnja mobilnim mrežama

Mobiteli u avionima nisu prijetnja, veća prijetnja mobilnim mrežama
Dražen Tomić

Kao što je bilo dugo najavljivano mobitele i prijenosna računala svih boja i oblika biti će moguće koristiti i tijekom svih faza leta, samo pod jednim uvjetom da nisu spojeni na mobilnu mrežu, odnosno da se njima ne razgovara. razveselit će to sve korisnike tableta i pametnih telefona koji imaju mogućnost gašenja pristupa mobilnoj mreži.

Tako će biti moguće na pametnim telefonima igrati igrice, slušati glazbu ili čitati knjige. Američka agencija FAA - Federal Aviation Administration donijela je takvu odluku, koja bi trebala stupiti na snagu do kraja godine, a isto se očekuje i u drugim dijelovima svijeta. Jedan od razloga je i činjenica kako mnogi putnici ne gase svoje uređaje, ali i zato jer su istraživanja pokazala kako upaljeni pametni telefoni, tableti i računala zaista niti ne ometaju zrakoplovne funkcije.

Prema dosadašnjim pravilima putnicima se prije leta obraćalo kabinsko obolje i tražilo da se isključe svi elektronički uređaji do trenutka kada se ugasi obvezno vezanje, odnosno u trenucima polijetanja i slijetanja. Najčešće se to odnosilo na trenutke leta na visinama manjim od 3000 metara.

Nedavno smo razgovarali s jednim iskusnim pilotom koji je nakon velikih zrakoplova prešao na manje poslovne i koji ističe kako to sa zabranama nema smisla jer mobitel ionako gubi signal mobilne mreže na većim visinama, a s druge strane na manjima je opasniji za telekom operatere nego zrakoplove. To objašnjava činjenicom kako su u zračnim lukama dovoljno jaki signali mobilnih operatera i već bio i zbog onih korisnika na tlu smetali kod polijetanja odnosno slijetanja. Kaže on, zapitajte se koliko je baznih stanica uokrug zrakoplovne luke pa i u samom njezinom krugu.

Problem nastaje, tvrdi naš sugovornik, jer mobilne mreže ne bi u većim zrakoplovnim lukama u trenutku kada prilikom polijetanja ili slijetanja desetak ili više zrakoplova mobiteli još love signal i počnu  „skakati“ s jedne bazne stanice na drugu mobilne jednostavno mogle preživjeti i jednostavno bi pale.

Da je tome doista tako govori i iskustvo, napominje naš sugovornik, da pri većim brzinama i u automobilima postoje problemi s prijemom mobilnog signala, pogotovo podatkovnog, koji se brzo mijenja zbog promjene baznih postaja s koje lovi signal.