Microsoft i FBI protiv cyber kriminala teškog više od pola milijarde dolara

Microsoft i FBI protiv cyber kriminala teškog više od pola milijarde dolara
Fotolia (ilustracija)

Više od pola milijarde dolara uspjeli su se domoći cyber kriminalci protiv kojih su u zajedničku borbu krenuli internetski div Microsoft i FBI jer kako tvrde koriste se zaražena računala i kradu se digitalni identitet korisnika, informacije o bankovnim računima i kreditnim karticama.

Kako tvrde u Microsoftu i FIB-u riječ o računalima zaraženim virusima i drugim malicioznim softverom koji stvaraju mrežu kontroliranih računala kojima skriveni upravljaju hackeri, a ovakve „Botnet“ mreže idealne su za skrivanje i u konačnici krađu novca što je jedini cilj hackera.

Američki sigurnosni stručnjak i bivši zaposlenik US Department of Homeland Security Greg Garcia ističe kako je hackerim sada sve dostupnom na klik miša, a Citadel bootnet predstavlja sve veći svjetski sigurnosni problem jer omogućuje snimanje korisnikovih „udaraca po tipkama“ što je najjednostavniji način probijanja korisnikovih osobnih podataka, preuzimanje logina i passworda za različite servise pa i one bankarske.

Neki od domaćih sigurnosnih stručnjaka ističu kako su tu uz upotrebu tokena i digitalnog potpisa, odnosno potrebe da se svaka transakcija posebno digitalno potpisuj domaće internetske usluge mnogo sigurnije, ali upozoravaju pritom kako apsolutne sigurnosti u konačnici zapravo nema.

Prema dostupnim informacijama hackeru su uspjeli provaliti i kontrolirati računala u čak 90 zemalja svijeta, a nema kontinenta koji nije pod pritiskom hackera od Europe, Amerike, Azije, Australije, Afrike. Najveći broj zaraženih računala očekivano je u državama koje su bogatije pa su na udaru prije svega SAD, Kanada, Australija, europske zemlje, Japan, Hong Kong, ali i najmnogoljudnije zemlje svijeta Kina i Indija.