Milimetarski spektar, male snage, male ili vrlo niske penetracijske mogućnosti, neke su stvari koje odlikuju 5G mreže i to će s jedne strane za telekome biti problem jer će se morati posložiti mreža tako da bude dostupna. Za očekivati je, kao što je to bio slučaj dosad s prijašnjim generacijama da mobilni uređaji za krajnje korisnike rade i na 4G i 5G, dok će samo kod specifičnih primjena biti samo na 5G spektrima.
Ono što je vrlo važno je da će 5G mreže donijeti 3 puta veću iskoristivost frekvencijskih spektara na kojima će raditi, brzina mreže će se povećati 100 puta, kapacitet mreže 10 puta, a efikasnost i potrošnja električne energije za čak 100 puta.
Ericsson je najavio SaaS platformu dizajniranu za operatore kako bi brzo postavili 5G core mrežne usluge na Google Cloud infrastrukturi. Proizvod koristi AI tehnologiju i infrastrukturu svog partnera, ali ga u potpunosti upravlja švedski dobavljač.
Intelsat je dodao nove elemente u svoju mrežnu strategiju, uključujući vlastitu samostalnu 5G jezgru (SA 5G core) i partnerstva s mobilnim industrijskim akterima, kako bi omogućio povezivost preko zemaljskih i nezemaljskih mreža.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu putem nepokretnih mreža dosegnuo je 1.156.044 (+3,1 posto).