Latinska Amerika bi dolaskom 5G mreža do 2035. mogla ostvariti 3,3 bilijuna dolara vrijednosti

Latinska Amerika bi dolaskom 5G mreža do 2035. mogla ostvariti 3,3 bilijuna dolara vrijednosti
DepositPhotos / Ilustracija

Omdia i Nokia u izvještaju “Zašto 5G u Latinskoj Americi“ navode da će mobilne mreže pete generacije u tu regiju stići “prije nego kasnije“. Određeno kašnjenje u odnosu na Sjevernu Ameriku, Aziju, Europu i Australiju jest zbog lošije ekonomske situacije, ali s poboljšanjem digitalne transformacije će se sve promijeniti na bolje.

To podrazumijeva poboljšanja u smislu širokopojasnih mreža, koje su korak do 5G razvoja. Samim time, bit će to podloga za situaciju u kojoj se do 2035. može stići do vrijednosti od 3,3 bilijuna američkih dolara, odnosno, do produktivnosti koja bi generirala u Latinskoj Americi devet bilijuna dolara. A sve zahvaljujući 5G rješenjima.

Ipak, izvještaj daje jasno do znanja da se treba mnogo raditi kako bi se stvorili temelji za takav napredak. Jer, Latinska Amerika uvelike zaostaje za razvijenijim svjetskim regijama. Odnosno, zemlje Latinske Amerike zaostaju za razvijenijim zemljama, što znači da se u podosta slučajeva treba "raditi od nule".

Dok je, primjerice, u Njemačkoj ili Velikoj Britaniji, kao i Sjedinjenim Američkim Državama, Kini, Japanu, Južnoj Koreji i Australiji, dovoljno nadograditi postojeću 4G infrastrukutru i dobiti 5G rješenja, u Latinskoj Americi često je potrebno graditi sve ispočetka jer ne postoji ta temeljna infrastruktura. Nema prethodne generacije...

Izdvaja se tek Brazil, koji je daleko najrazvijenija zemlja regije i zato će učinak na njegovu ekonomiju i gospodarstvo biti najvidljiviji. Naravno, najbrže će stići do tog potrebnog stupnja razvoja. Konkretno, 5G učinak na ekonomiju iznosit će 1,22 bilijuna dolara, a produktivnost će se povećati za 3,08 bilijuna dolara. Ujedno, ICT industrija će doživjeti uzlet od 241 milijardu dolara.

Nažalost, ostatak Latinske Amerike neće biti u prilici narednih godina dostići potrebne razine, što ne čudi jer svega oko 50 posto te regije ima 4G povezivost, što je uistinu loše. Tek je Afrika u lošijoj poziciji, kad gledamo globalnu razinu...