Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokrenula je javno savjetovanje o prijedlogu Informacijskog memoranduma za javnu dražbu za dodjelu prava uporabe RF spektra u frekvencijskim pojasevima 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz i 3600 MHz i izmjeni uvjeta pojedinih dozvola za uporabu RF spektra.
Izmjena uvjeta dozvola za uporabu RF spektra za javne mreže pokretnih komunikacija se predlaže u svrhu usklađivanja rokova trajanja svih dozvola za RF spektar na 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz s danom 18. listopada 2024., kako bi se u javnoj dražbi sav spektar u spomenutim frekvencijskim pojasevima mogao dodijeliti od istog datuma i time osigurala učinkovita uporaba RF spektra.
HAKOM je odlučio da će se za dodjelu prava uporabe za navedene frekvencijske pojaseve provesti postupak javne dražbe, a u tu svrhu izrađen je Informacijski memorandum u kojemu su navedeni prijedlozi uvjeta i zahtjeva koje će sadržavati Odluka o raspisivanju javne dražbe. U izradi okvira javne dražbe, sadržanog u Informacijskom memorandumu, HAKOM je u obzir uzeo i ciljeve Nacionalnog plana razvoja širokopojasnog pristupa u Republici Hrvatskoj u razdoblju od 2021. do 2027. godine (NN br. 26/21), koji je usklađen s Nacionalnom razvojnom strategijom RH do 2030. (NN br. 13/21).
Informacijskim memorandumom predviđena je dodjela prava uporabe RF spektra na nacionalnoj razini za 60 MHz (6 frekvencijskih blokova od 2x5 MHz) u frekvencijskom pojasu 800 MHz, 70 MHz (7 frekvencijskih blokova 2x5 MHz) u frekvencijskom pojasu 900 MHz, 150 MHz (15 frekvencijskih blokova 2x5 MHz) u frekvencijskom pojasu 1800 MHz, 120 MHz (12 frekvencijskih blokova 2x5 MHz) u frekvencijskom pojasu 2100 MHz te 140 MHz (14 frekvencijskih blokova 2x5 MHz) u frekvencijskom pojasu 2600 MHz. Također, predviđena je dodjela prava uporabe na regionalnoj (županijskoj) razini za najviše 80 MHz u frekvencijskom pojasu 3600 MHz, ovisno o raspoloživosti RF spektra u pojedinoj županiji. Za nositelje dozvola na regionalnoj razini u frekvencijskom pojasu 3600 MHz predviđena je obveza puštanja u rad jedne bazne postaje do 31. prosinca 2024.
Informacijski memorandum između ostalog uređuje obveze dijeljenja pasivne i/ili aktivne infrastrukture te pružanje veleprodajnog pristupa mobilnim virtualnim mrežnim operatorima (MVNO). Sukladno Zakonu o elektroničkim komunikacijama (NN br. 76/22) HAKOM će izdati dozvole za uporabu RF spektra na razdoblje od 15 godina s mogućnošću njihova produljenja na dodatnih 5 godina. Predviđeno je da operatori mogu odabrati platiti ukupne vrijednosti dozvola jednokratno ili do 10 jednakih godišnjih obroka. Javno savjetovanje dostupno je na poveznici.
Deutsche Telekom i Ericsson najavili su prvu implementaciju jedinstvenog integriranog rješenja za prilagodbu i upravljanje end-to-end mrežnim odsječcima (sliceing) za poslovne aplikacije temeljene na oblaku. U pokaznom rješenju (PoC), partneri su uspješno instancirali sigurni mrežni isječak koji se automatski povezuje s uslugama privatnog oblaka.
Ericsson i MediaTek postavili su novi 5G rekord brzine prijenosa od 440 Mbps u niskopojasnom i srednjepojasnom spektru koristeći Uplink Carrier Aggregation. Brza brzina uzlazne veze donosi bolja, glatkija iskustva za korisnike videokonferencija, streamere i njihovu publiku s više sličica u sekundi i višom rezolucijom slike.
Tradicionalna HAKOM-ova konferencija ˝G Dan˝ održana je ovog ponedjeljka u Zagrebu, a okupila je brojne stručnjake, koji su došli čuti što se novoga događa u svijetu satelitskih komunikacija i doznati iz prve ruke kada se može očekivati lansiranje prvog hrvatskog satelita u orbitu.