Kakve su mobilne brzine korisnika iz jugoistočne Europe u roamingu

Kakve su mobilne brzine korisnika iz jugoistočne Europe u roamingu
Fotolia

Tvrtka Ookla, koja stoji iza popularnog alata za mjerenje brzine interneta SpeedTest, objavila je podatke o mobilnim brzinama korisnika. Usporedili su brzine u domaćim mrežama i one u roamingu, a izvještaj su napravili i regionalno, odnosno za područje jugoistočne Europe.

Kao podlogu za izračun statistike uzeli su podatke ukupno 2,7 milijuna korisničkih mjerenja u prvom polugodištu ove godine prilikom korištenja LTE mreža. U rezultatima su objavili medijan brzine u domaćim mrežama i u inozemstvu, ali valja napomenuti kako se podaci odnose samo na korisnike pametnih telefona koje pokreće operativni sustav Android.

Iz Ookle su pojasnili kako u istraživanju nisu iskazane vrijednosti za korisnike iz Albanije, BiH, Makedonije i Crne gore, budući da nije bilo obavljeno dovoljno mjerenja u roamingu kako bi rezultati mogli prikazati realnu sliku. Generalno gledajući, korisnici iz promatranih država mahom u roamingu imaju manju brzinu i veću latenciju, no vidljivo je i kako se mobilno roaming iskustvo razlikuje ovisno o tomu iz koje zemlje korisnik dolazi.

Najveću prosječnu brzinu LTE mreža u svojoj zemlji imaju Bugari, 37,97 Mbps, ali su im brzine u roamingu osjetno manje, čak 52 posto. Gledano po "domaćim" brzinama Hrvatska je druga s 34,50 Mbps, ali i najbolja kada su u pitanju brzine u roamingu koje iznose 31,67 Mbps. Od svih država koje imaju manju brzinu u inozemstvu nego u domaćoj mreži, Hrvatska je zabilježila najmanju razliku od samo 8,2 posto.

Zanimljivo je istaknuti kako najmanju brzinu u domaćim LTE mrežama imaju Slovenci, 26,26 Mbps. Zahvaljujući tome, oni su jedini koji su u regiji zabilježili bolje brzine u roamingu nego u svojoj državi. Tako je medijan roaming brzine za Slovence 7,6 posto veći od domaćih brzina i iznosi 28,26 Mbps.

Najmanju latenciju mreže, odnosno ping, u svojoj zemlji bilježe Srbi i Slovenci, prosječno 19 milisekundi. Hrvatska je tu najlošija s 26 milisekundi u prosjeku. Gledano po latenciji u gostujućim LTE mrežama, najmanji ping bilježi Srbija, 31 ms. Uvjerljivo najlošiju latenciju u roamingu imaju Grci, čak 144 ms. Hrvatska je treća na popisu promatranih zemalja s pingom od 84 ms u roamingu.