HT želi digitalizaciju Hrvatske

HT želi digitalizaciju Hrvatske

Najjači domaći telekom operator u prošloj godini realizirao mnogo uspješnih priča, ali i pokrenuo brojne inicijative koje za cilj imaju digitalizaciju Hrvatske i povezivanje svih s prilikama koje danas pružaju najnovije tehnologije, kako bi svi već sada živjeli kvalitetnije i jednostavnije, stvarajući tako temelj za bolju budućnost, ističe za ICTbusiness.info Boris Drilo, član Uprave Hrvatskog Telekoma i glavnog direktora za tehniku i informacijske tehnologije.

Kontinuirano investiramo u razvoj sigurne i stabilne mreže te koristimo inovativna rješenja kojima dovodimo brzi internet u svaki kutak Hrvatske, ističe Drilo.

Koji su bili ključni projekti prošle godine?

Rezultat naših investicija već danas utječe na rast indeksa digitalizacije gospodarstva i društva za Hrvatsku. Upravo naša ulaganja u širu dostupnost velikih brzina omogućuju preduvjete za uvođenje najnovijih pametnih rješenja u domove i poduzeća, te će konačno rezultirati jačanjem konkurentnosti hrvatskog gospodarstva u svijetu.

Najveći smo privatni investitor u Hrvatskoj i svake godine ulažemo oko 25 posto svojih prihoda, što je znatno više od europskog benchmarka. Samo u posljednje 4 godine u digitalnu infrastrukturu Hrvatske investirali smo 7,5 milijardi kuna.

Zahvaljujući našim ulaganjima, možemo reći da je Hrvatska često predvodnik u tehnološkim inovacijama na karti Europe. U ovoj smo godini u potpunosti dovršili modernizaciju naše mobilne mreže te je cjelokupna mreža na najsuvremenijoj opremi u Hrvatskoj, ali i DT grupi. Modernizirana radijska oprema spremna je za uvođenje 5G tehnologije, koju je u 2019. godini Hrvatski Telekom prvi implementirao u Hrvatskoj i među prvim operatorima u Europi pokrenuo testiranja 5G mreže. Sigurno je da ćemo biti potpuno spremni za komercijalizaciju nove tehnologije čim se za nju stvore investicijski i regulatorni uvjeti, u prvom redu kroz definiranje okvira naknada za radiofrekvencijski spektar koji će ubrzati, a ne zakočiti uvođenje 5G-a u Hrvatsku.

Zahvaljujući inovativnoj hibridnoj tehnologiji, Hrvatski Telekom osigurao je u ruralnim i manje naseljenim područjima Hrvatske pristup velikim brzinama do čak 30 megabita u sekundi. Radi se o kombinaciji najdostupnije fiksne i najbolje mobilne mreže u jedinstvenu uslugu koja omogućuje stabilan i brz pristup internetu. Tako korisnici internetskih usluga putem ove tehnologije imaju pristup 50 posto većim brzinama i mogu uživati u najboljem televizijskom sadržaju koji pruža IPTV usluga Hrvatskog Telekoma.

U suradnji s partnerima, realizirali smo rješenje pametnog parkiranja u cijelom gradu Dubrovniku, gdje je ugrađeno 1900 senzora za lakše pronalaženje parkirališta i smanjenje prometnih gužvi. To je ujedno i najveći projekt pametnog parkiranja u Hrvatskoj i regiji, a jedan je od najvećih u svijetu s obzirom na broj postavljenih senzora na mreži.

Nedavno je dovršen i razvoj podatkovnog centra u Zagrebu nove generacije s izrazito visokim sigurnosnim standardima. Ovo je vrijedna infrastruktura za sve tvrtke koje žele sigurno pohraniti svoje podatke lokalno ovdje u Hrvatskoj i imati pristup najnovijim tehnologijama u oblaku.

U sklopu donacijskog natječaja Generacija NOW uložili smo više od milijun kuna u STEM područje te osigurali moderno STEM obrazovanje i najnovije tehnologije za 110 novih obrazovnih ustanova, što je rezultiralo s više od dvije tisuće djece spremne sudjelovati u poslovima budućnosti.

Isto tako, kontinuirano ulažemo i u optičku infrastrukturu, a ta ulaganja ćemo značajno pojačati u sljedećoj godini.

Što očekujete u novoj 2020. godini?

Kako bi efekti naših značajnih ulaganja bili još vidljiviji, potrebno je stvoriti poticajno poslovno okruženje. Vrlo važno pitanje za našu kompaniju predstavlja iznimno visoka naknada za pravo puta jer je Hrvatski Telekom gotovo jedini operator koji plaća naknadu za pravo puta, dok su kompanije u državnom vlasništvu oslobođene plaćanja ove naknade. Takvo opterećenje predstavlja gotovo 6% HT-ovih ukupnih prihoda, dok se ono kod operatora u EU zemljama kreće od 0,25% do 1,5% prihoda operatora. Bitno je istaknuti kako se u nekima od najnaprednijih EU zemalja, poput Njemačke, Austrije ili Nizozemske, naknada za pravo puta ne plaća. Potrebno je smanjiti iznimno visoku naknadu za pravo puta koja značajno odstupa od europskih praksi te je nerazmjerna vrijednosti zemljišta preko kojeg elektronička komunikacijska infrastruktura prolazi.

Stvaranje još boljeg regulatornog okvira po uzoru na vodeće zemlje Europske unije omogućilo bi nam dodatno usmjeravanje naših investicija u jačanje digitalne infrastrukture i omogućavanje dostupnosti naprednih usluga u svim dijelovima Hrvatske, što bi u konačnici rezultiralo pozicioniranjem Hrvatske uz bok zemljama s kojima se želimo uspoređivati te povećavanjem budućeg potencijala razvoja našeg gospodarstva.

U Hrvatskom Telekomu vjerujemo da ulaganjem u digitalne tehnologije možemo aktivirati potencijal svih krajeva Hrvatske te potaknuti naše gospodarstvo i društvo. Želimo i dalje investirati kako bismo ubrzali digitalizaciju Hrvatske i osigurali jednake mogućnosti za sve građane, bez obzira na to u kojem dijelu zemlje žive. Pristup najmodernijoj tehnologiji koju koriste najrazvijenije zemlje svijeta može otvoriti nove mogućnosti za sve građane i ubrzati razvoj Hrvatske i to je ključni dio naše vizije Svijeta boljih mogućnosti.