HT u prvom kvartalu zabilježio blagi pad prihoda ali rast EBITDA

HT u prvom kvartalu zabilježio blagi pad prihoda ali rast EBITDA
Dražen Tomić / Tomich Productions

Najjači domaći telekom operater Hrvatski Telekom u prvom je ovogodišnjem kvartalu ostvario blagi pad prihoda od 1,1 posto na 1,798 milijardi kuna. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) prije jednokratnih stavki u prvom kvartalu 2018. godine povećana je za 11 milijuna kuna, odnosno 1,6%, u usporedbi s istim razdobljem prošle godine  i iznosi  684 milijuna kuna. EBITDA marža iznosi 38,1% te je povećana za 1 postotni poen. Porastu profitabilnosti doprinosi i Crnogorski Telekom koji je ostvario EBITDA u iznosu od 50 milijuna kuna i veća je za 5 milijuna kuna od EBITDA-e ostvarene u prvom kvartalu 2017. godine. Bez učinka Crnogorskog Telekoma, HT Grupa u Hrvatskoj ostvarila  je za 0,9% veću EBITDA u usporedbi sa istim razdobljem prošle godine u iznosu od 634 milijuna kuna i EBITDA maržom od 38,3 %.

U odnosu na prvi kvartal 2017., neto dobit povećana je za 18 milijuna kuna, odnosno 11,8% i iznosi 166 milijuna kuna. Crnogorski Telekom doprinosi s 3 milijuna kuna većim ostvarenjem neto dobiti nego u prvom kvartalu 2017.  Bez učinka Crnogorskog Telekoma,  ostvarena neto dobit HT Grupe u Hrvatskoj iznosi 160 milijuna kuna i veća je za 10,1 % u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Realizacija kapitalnih ulaganja povećana je za  21,0% u odnosu na prvi kvartal 2017.  i iznosi 442 milijuna kuna, uključujući doprinos Crnogorskog Telekoma. Bez učinka Crnogorskog Telekoma kapitalna ulaganja HT Grupe u Hrvatskoj povećana su za 13,8 % i iznose 392 milijuna kuna.

Doprinos podružnica prihodima Grupe u prvom tromjesečju 2018. iznosio je za Iskon 104 milijuna kuna (prvo tromjesečje 2017.: 97 milijuna kuna) i za Combis 86 milijuna kuna (prvo tromjesečje 2017.: 82 milijuna kuna). To je za HT jako dobro jer i Combis i Iskon povećaju svoje prihode.

U segmentu mobilne telefonije udjel HT-a smanjio se za 0,8 postotnih poena na 46,2 posto, broj pretplatnika je blago povećan za 0,9 posto na 2,229 milijuna uz rast u segmentu korisnika na ugovor za 9,1 posto na 1,271 milijun, dok je u segmentu prepaida broj korisnika smanjen za 8,3 posto na 958 tisuća. Prosječna potrošnja u postpaidu je pala 5,3 posto na 101 kunu mjesečno sa 107 u prvom kvartalu prošle godine. U prepaidu je povećana za 4,8 posto tako da je ARPU dosegao 42 kune mjesečno.

U nepokretnoj mreži broj priključaka je smanjen za 7,1 posto, dok je i broj širokopojasnih linija smanjen za 1,7 posto na 750 tisuća s prijašnjih u prvom kvartalu 2017. godine kada je bilo 763 tisuće. Prosječna potrošnja (ARPU) je smanjena i za govorne usluge 9,5 posto, dok je za širokopojasni pristup internetu smanjena 6,1 posto. Broj IPTV korisnika povećan je za 1,7 posto na 415 tisuće.

Pristupnom mrežom nove generacije (NGA) pokriveno je 58,1% kućanstava dok je optička pristupna mreža dostupna za 380 tisuća kućanstava.

U mobilnoj mreži, ulaganjima je osigurana unutarnja pokrivenost stanovništva 4G mrežom od  76,2%, dok je pokrivenost u vanjskom okruženju dosegla 98,3%. Nastavljena je implementacija velike brzine 4G mreže od 350 Mbit/s pri preuzimanju.

U prvom kvartalu 2018. godine započeo je veliki investicijski program dodatne modernizacije mobilne mreže radi povećanja kapaciteta za rast podatkovnog prometa i poboljšanja  korisničkog iskustva još bržim pristupom internetu te stvaranju temelja za uvođenje 5G tehnologije.

U ožujku 2018. godine, u komercijalnu ponudu uveden je najbrži internet u Hrvatskoj, simetrične downlink i uplink brzine od 1 Gbit/s. Riječ je o novom tehnološkom konceptu, tzv. TeraStream, gdje korisnik dobiva dediciranu optičku nit. Omogućena je i TV usluga sa 4k sadržajem. Usluga je trenutačno dostupna privatnim korisnicima te obuhvaća oko 20 tisuća kućanstava u dijelovima Zagreba, Splita i Karlovca.

Jedinstveni koncept usluga na telekomunikacijskom tržištu Magenta 1, koji je obilježio drugu godišnjicu postojanja, koristi više od 134 tisuće kućanstava, a njihov broj je u kontinuiranom porastu.

Porast baze TV korisnika od 1,7 % potvrđuje da Hrvatski Telekom prepoznaje potrebe korisnika kojima smo zamjenom TV platforme omogućili iskustvo gledanja televizije budućnosti.

Kako se tvrdi u HT-ovom izvješću ukupni očekivani prihodi za 2018. godinu biti će nešto veći od prošlogodišnjih 7,756 milijardi kuna, dok će marža sa 40,5 posto pasi na oko 40 posto, a što se tiče kapitalnih ulaganja ona će biti nešto manja nego prošle godine.

„Hrvatski Telekom je u prvom kvartalu 2018. godine nastavio s povećanjem ključnih financijskih pokazatelja. Bilježimo povećanje EBITDA-e, neto dobiti i kapitalnih ulaganja s kojima nastavljamo i dalje. Fokus je na investicijama u infrastrukturu čime stvaramo temelje za uvođenje 5G tehnologije. U ožujku smo među prvim operatorima u Europi uveli uslugu pristupa internetu temeljenu na naprednom tehnološkom konceptu TeraStream, koji omogućuje postizanje brzina do 1Gbit/s. Prvi kvartal 2018. obilježio je i drugi rođendan Magente 1, jedinstvene usluge na tržištu koja objedinjuje pogodnosti internetske, mobilne i TV ponude te sam iznimno ponosan što su korisnici prepoznali sve prednosti ove ponude i što njihov broj kontinuirano raste. Usmjereni smo na daljnji rast i zadržavanje tehnološke superiornosti zahvaljujući najboljoj mreži, najboljoj ponudi TV sadržaja te naprednim i inovativnim uslugama koje nudimo, što je preduvjet za najbolje korisničko iskustvo i premium poziciju na tržištu“, ističe predsjednik Uprave Davor Tomašković.