O potrebi postavljanja baznih postaja, vrstama elektromagnetskih zračenja, 5G mrežama pokretnih komunikacija, dosadašnjim studijama o utjecaju zračenja mreža pokretnih komunikacija na ljudski organizam, kao i čitavom nizu drugih tema o kojima se raspravlja u javnosti i oko kojih postoje nedoumice, govore najistaknutiji stručnjaci, predstavnici akademske zajednice, predavači na hrvatskim visokim učilištima i institutima prof. dr. sc. Davor Bonefačić s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, dr. sc. Mirta Milić sa Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada u Zagrebu, prof. dr. sc. Dragan Poljak s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu te prof. dr. sc. Gordan Šišul s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.
Njihov osvrt na aktualne teme, kao i stavovi o novim tehnologijama i utjecaju elektromagnetskih polja dostupni su na poveznici.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.