Hrvatska još je na ADSL-u, a Južna Koreja završila dražbu frekvencijskog spektra za 5G mreže

Hrvatska još je na ADSL-u, a Južna Koreja završila dražbu frekvencijskog spektra za 5G mreže
DepositPhotos

Južna Koreja završila je dražbu frekvencijskog spektra mobilne mreže pete generacije (5G) i spremna je krenuti s njenom implementacijom na razini zemlje u prosincu ove godine. Dražba se vezala uz opsege od 3.5GHz i 28GHz, a započela je 15. lipnja ove godine.

Širina pojasa na spektru od 3.5GHz iznosi 280MHz, a na onom od 28GHz 2400MHz i to je zainteresiranima bilo odmah objavljeno kako bi znali za što se nadmeću. Uz to, spektri su bili podijeljeni u 28, odnosno, 24 bloka. A svaki od telekoma koji su se nadmetali mogli su po spektru dobiti deset blokova. Riječ je o SK Telecomu, KT-u i LG Uplusu.

Zaključno, SK Telecom i KT su dobili 100MHz spektra od 3.5GHz dok je LG Plus uspio doći do 80MHz. Ukupno, sva su tri telekoma osigurala za sebe 800MHz spektra od 2.8GHz. Što se novca tiče, plaćeno je na dražbi ukupnih 3,26 milijardi američkih dolara, što je za 260 milijuna dolara više od početne tri milijarde dolara. Također, dražbom je dobiveno pravo na korištenje spektruma od 3.5GHz na sljedećih deset godina i spektruma od 28GHz na pet godina.

S obzirom da je 1. prosinac ove godine dan kad 5G službeno može početi "s radom" u Južnoj Koreji, sve prognoze oko razvoja u toj zemlji bit će vjerojatno točne. One se vežu uz ubrzani razvoj pa bi kroz sljedećih pet godina cijela zemlja trebala biti pokrivena 5G signalom i trebalo bi ga koristiti više od 50 posto korisnika mobilnog interneta.

Što se tiče globalne priče, do 2026. bi 5G trebao generirati 65 milijardi američkih dolara godišnje i vrijediti nevjerojatnih 1,2 bilijuna dolara. A kad se govori o brzinama, one bi na 5G trebale biti do deset Gbps, a to je i do stotinu puta bolje no što imamo sad na 4G.

Kako god, potencijal je enorman u svim područjima, posebno energetskom sektoru, a potom i sigurnosti, prijevozu... Stiže jedno novo tehnološko doba.