HAKOM podržava razvoj širokopojasne agregacijske infrastrukture, ali vidi i veliku priliku da Hrvatska bude predvodnik u 5G

HAKOM podržava razvoj širokopojasne agregacijske infrastrukture, ali vidi i veliku priliku da Hrvatska bude predvodnik u 5G
DepositPhotos

Vlada RH je sjednici održanoj 19. travnja 2018. odobrila Nacionalni program razvoja širokopojasne agregacijske infrastrukture. HAKOM podržava svako ulaganje u infrastrukturu koje će pomoći ne samo daljnjem razvoju širokopojasnog pristupa internetu, već i da taj razvoj bude što ravnomjernije raspoređen na sve dijelove Republike Hrvatske. Upravo otklanjanje digitalnog jaza između urbanih i ruralnih područja u pogledu širokopojasnog pristupa internetu je jedan od ključnih ciljeva kojima Hrvatska treba težiti, ističu na upit ICTbusiness.info iz domaćeg telekom regulatora.

„U tome sigurno veliku važnost imaju nacionalni programi koji se u vrlo velikoj mjeri financiraju iz EU fondova. Program razvoja agregacijske infrastrukture omogućit će da mnoga prigradska i ruralna područja imaju izgrađenu širokopojasnu agregacijsku infrastrukturu čime se stvaraju pretpostavke da svi stanovnici u tim područjima mogu dobiti širokopojasni pristup internetu s velikim brzinama, što HAKOM svakako pozdravlja“, objašnjavaju iz HAKOM-a.

HAKOM je imenovan nositeljem okvirnog nacionalnog programa za razvoj infrastrukture širokopojasnog pristupa u područjima u kojima ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja odnosno nositeljem za aktivnosti vezane uz razvoj pristupnih mreža, a Nacionalni program razvoja širokopojasne agregacijske infrastrukture bit će nadziran od strane Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture kao nositelja, dok će društvo Odašiljači i veze biti zaduženo za tehničku provedbu. Suradnja HAKOM-a s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture te Odašiljačima i vezama očekuje se u dijelu koji se odnosi na demarkacijske točke, odnosno na točke spajanja pristupne i agregacijske mreže.

HAKOM želi naglasiti kako je ovaj program ujedno jedan od preduvjeta koji može pomoći u prepoznavanju razvoja 5G tehnologije kao strateškog cilja u daljnjem razvoju širokopojasnog pristupa internetu, a koji predstavlja veliku priliku za Republiku Hrvatsku.

Naime, 5G tehnologija predstavlja novu platformu koja će omogućiti Širokopojasni pristup internetu velikim brzinama prijenosa podataka, masovnu inteligentnu komunikaciju stroj-stroj (M2M) i „Internet stvari“ (IoT), vrlo pouzdanu komunikaciju s izuzetno malim kašnjenjem, nove aplikacije i poslovne modele poput virtualne stvarnosti, automatiziranih vozila i naprednih rješenja u industriji i poljoprivredi, javnu sigurnost i pomoć u nesrećama i općenito lakše ostvarenje ciljeva Digitalne agende 2020 i inicijativa Europe2030.

Na tom tragu HAKOM je osnovao radnu skupinu, koju čini zajedno s operatorima elektroničkih komunikacija, a koja radi na pripremama dokumenata i raščlambi načina uvođenja 5G tehnologije s ciljem prepoznavanja izazova i ograničenja pri uvođenju 5G mreža, kao i uključivanju svih javnih i privatnih dionika tržišta koji mogu pridonijeti uspješnom uklanjanju mogućih prepreka i ispunjavanju zadataka 5G akcijskog plana. Hrvatska mora prepoznati priliku koju donosi 5G, pogotovo jer sama može biti predvodnik u ovom dijelu Europe pošto ima najrazvijenije mobilno tržište u okruženju i industriju poput ENT.

„Ako bi uvođenje 5G postalo strateški interes Republike Hrvatske, a Hrvatska bila jedna od predvodnica u EU i prva u okruženju omogućila 5G tehnologiju tvrtkama koje će nuditi nove usluge, tada bi učinak uvođenja bio još povoljniji jer je za očekivati da bi neke od novih usluga potekle upravo iz Hrvatske“, zaključuju u HAKOM-u.