HAKOM: Naše su odluke izvršne

HAKOM: Naše su odluke izvršne
Fotolia (ilustracija)

U sporovima H1 protiv HT-a i VIP protiv HT-a radilo se o potraživanju na ime naknade za kašnjenje u isporuci reguliranih veleprodajnih usluga, odnosno naknade za kašnjenje u otklonu smetnji i kvarova. Kao što je iz obrazloženja vidljivo, u postupku je trebalo uskladiti specifikacije potraživanja te riješiti pravna pitanja vezana uz trenutak od kojeg teče pravo na naknadu.

Ističemo da je HAKOM u ova dva spora nastavio sa svojom praksom uspostavljenom u predmetu H1 protiv HT (rješenje od 8. svibnja 2013). U ovim predmetima se zapravo radi o dosljednoj primjeni uvjeta određenih standardnim ponudama, a čije je cilj sankcioniranje neopravdanog kašnjenja pri isporuci veleprodajnih usluga drugim operatorima.

„Zbog ovakvih sporova HAKOM je uvidio da je ovo pitanje potrebno drugačije urediti, što je i učinjeno u novim analizama mjerodavnih tržišta te standardnim ponudama koje iz njih proizlaze. Predviđena je nova procedura prema kojoj se potraživanja za naknade za kašnjenje moraju međusobno obračunavati na mjesečnoj osnovi. Očekujemo da će se broj sporova koji se vodi radi naknada za kašnjenje dugoročno smanjiti, a nakon što ova procedura stupi na snagu. Naravno, krajnji cilj je da ti sporovi u potpunosti nestanu“, objašnjavaju u domaćem telekomunikacijskom regulatoru.

Treći predmet, Primatel protiv HT-a, nema veze s ovom problematikom, kažu u HAKOM-u i dodaju da se radi o sporu koji datira još iz 2011. i u kojem je Visoki upravni sud poništio rješenje HAKOM-a iz formalnih razloga.

„U ponovljenom postupku otklonjene su manjkavosti na koje je ukazao sud i donesena je nova odluka. Predmet obuhvaća specifičnu problematiku odnosa između Primatela i HT u vezi s uslugom tranzitiranja poziva. Ne očekujemo da će u budućnosti biti sličnih slučajeva“, objašnjavaju u HAKOM-u.

Kako ističu iznosi koji su obuhvaćeni ovim sporovima označeni su od stranaka kao poslovna tajna, pa ih stoga ne možemo javno objaviti, te da daljnja procedura u vezi naših odluka ovisi o tome hoće li stranke koristiti svoju mogućnost pokretanja upravnog spora.

U svakom slučaju ova rješenja su izvršna i za vrijeme trajanja sudskog postupka, osim ako sud na zahtjev neke od stranaka ne odluči odgoditi izvršenje do okončanja postupka, zaključuju u HAKOM-u.