Europljani zabrinuti zbog cijene širokopojasnog interneta

Europljani zabrinuti zbog cijene širokopojasnog interneta
Fotolia (ilustracija)

Prema najnovijem istraživanju javnog mnijenja provedenom na razini Europske unije Europljani pokazuju sve veće zanimanje za nove tehnologije, a iako prihvaćaju mogućnosti koje im pružaju novi alati i usluge, o čemu svjedoče i podaci o novim pretplatama za internet te korištenju interneta za glasovne pozive, još uvijek, zbog visoke cijene usluga, moraju dobro promisliti prije no što se odluče telefonirati ili se spojiti na internet.

Prema riječima Neelie Kroes, potpredsjednice Europske komisije nadležne za digitalne tehnologije jedan je od ciljeva paketa Connected Continent (Povezani kontinent), koji će Komisija predstaviti u rujnu, omogućiti ispunjenje očekivanja korisnika uz istovremeno osiguravanje pristupačne cijene.

Danas gotovo svatko ima mobilni telefon, ali samo polovica korisnika posjeduje „pametni“ telefon. Udio telefonskih pretplata koje uključuju pristup internetu kreće se od 55 posto u Švedskoj, Danskoj, Ujedinjenoj Kraljevini, Finskoj i Nizozemskoj do manje od 35 posto u Belgiji, Grčkoj, Mađarskoj, Cipru, Rumunjskoj, Bugarskoj i Portugalu.

Manja zastupljenost pametnih telefona zamjetna je u mnogim zemljama u kojima korisnici pretplate za mobilni pristup internetu ograničavaju vrijeme koje provode na mreži jer se boje visokih troškova - Mađarska (35 posto), Portugal (58 posto), Grčka (53 posto), Cipar (52 posto), Belgija, (47 posto) i Rumunjska (45 posto).

Zbog zabrinutosti oko cijene trenutno više od polovice stanovnika EU-a ograničava pozive sa svog mobilnog telefona prema nacionalnim (55 posto) i međunarodnim mrežama (54 posto). Svoje nacionalne pozive ograničava više od 70 posto korisnika u Grčkoj (81 posto), Portugalu (79 posto), Irskoj (72 posto) i Rumunjskoj (71 posto).

Širokopojasni pristup internetu danas koriste tri četvrtine kućanstava, u EU-u 72,5 posto kućanstava ima širokopojasni internetski priključak, što je povećanje od 67,3 posto u odnosu na 2011. Ta je brojka porasla za 20 posto u Rumunjskoj te za 16,7 posto u Slovačkoj tako da danas na razini svih država članica više od 50 posto kućanstava koristi širokopojasni priključak.

Osim toga, sve brže nestaje podjela na telefon i internet: 34 posto korisnika internet koristi za glasovne pozive (Voice over Internet Protocol ili "VOIP" - protokol za prijenos glasa internetom), što je povećanje od sedam posto u odnosu na 2012. Ukupno 28 posto korisnika koristi internet za besplatne razgovore s korisnicima na istoj VOIP mreži, dok ih 4 posto koristi VOIP za jeftine međunarodne pozive.

Pozivi putem interneta izuzetno su popularni u Bugarskoj (57 posto), Cipru (55 posto), Estoniji (54 posto), Litvi i Latviji (51 posto). VOIP se manje koristi u Portugalu (18 posto), Italiji, (26 posto), Španjolskoj (28 posto) i Grčkoj (29 posto), ali postaje sve popularniji, o čemu svjedoči prosječni porast uporabe od sedam posto od 2011. Povećanje upotrebe VOIP-a očigledno prati porast upotrebe širokopojasnog pristupa; na primjer, na Cipru je 2012. internetski priključak imalo 11 posto više kućanstava, dok je uporaba VOIP-a porasla za 16 posto.