Europa voli WiFi

Europa voli WiFi
Fotolia (ilustracija)

Velika zagušenost mobilnih mreža, pogotovo uoči prave komercijalizacije LTE-a (Long Term Evolution) za urbane sredine postala je problem kako za mobilne telekom operatere tako i za korisnike koji traže rješenja brzog pristupa internetu bez zagušenja. Jedno od rješenja je svakako kombinacija WiFi mreža i mobilnih mreža, prebacivanje s jedne mreže na drugu.

Kombiniranom uporabom Wi-Fi mreže i druge infrastrukture temeljene na malim ćelijama (kojima se nadopunjuju tradicionalne makrocelularne bazne stanice za mobilnu telefoniju) može se smanjiti preopterećenost na mrežama 3G/4G osiguravanjem „pristupne veze" (backhaul) izvan tih mreža uz niže troškove operaterima i korisnicima. Širom upotrebom tih tehnologija operateri, koji modernizacijom pokušavaju zadovoljiti potražnju, uštedjeli bi desetke milijardi eura. Potrošači bi kada su u blizini pristupne točke za Wi-Fi uštedjeli uporabom Wi-Fi mreže umjesto plaćanja mobilnog prijenosa podataka. Malim ćelijama može se povećati mrežna pokrivenost teško dostupnih mjesta, uključujući i velike zgrade.

Male ćelije radijski su pristupni čvorovi male snage koji su potpora makroćelijama, a uobičajeno ih zamišljamo kao bazne stanice ili antene za mobilnu telefoniju. Male ćelije sve više postaju kritičnim dijelom svih mobilnih mreža. Mreže 4G/LTE sve više će djelovati kao mreža slojeva malih ćelija (koje se mogu koristiti u rasponu od 10 metara do 2 kilometra) i velikih ćelija (dometa i više desetaka kilometara) u kojima će se male ćelije puno bolje integrirati u rad mreže u usporedbi s mrežama 3G u kojima se male ćelije primjenjuju za povremeno „preusmjeravanje“ kapaciteta.

U novoj je studiji Europske Komisije potvrđeno da korisnici masovno pristupaju internetu s pomoću Wi-Fi mreže te da će se taj trend nastaviti. U 2012. 71 posto ukupnog bežičnog prijenosa podataka u Uniji isporučeno je pametnim telefonima i tabletnim računalima s pomoću Wi-Fi mreže, a do 2016. taj će udjel vjerojatno narasti na 78 posto. Neočekivani rezultati pokazuju kako niži troškovi za korisnike pristupnih točaka za Wi-Fi mijenjaju ponašanje korisnika, a u studiji se preporučuje povećanje raspoloživog spektra diljem Unije kako bi se zadovoljila sve veća potražnja.

Preusmjeravanje bežičnog prijenosa podataka (data traffic off-loading) definira kao preusmjeravanje bežičnog prijenosa podataka koji bi se mogao prenositi celularnim mrežama velikog dometa na tzv. „pristupne točke za manja područja" (LTE ili Wi-Fi). Pametni telefoni i tabletna računala mogu se povezati na takve alternativne pristupne mreže namijenjene lokalnoj pokrivenosti koje djeluju na frekvencijama dostupnim različitim mrežnim operaterima.

Premda su mreže 3G/4G neophodan uvjet prave mobilnosti, trenutačno su prava na spektar potrebna za eksploataciju tih mreža skupa, korisnici skupo plaćaju upotrebu mreža 3G/4G (primjerice u roamingu), a u mnogim dijelovima Europe mreže su već preopterećene zato što nije dodijeljen spektar.

„Wi-Fi je postigao ogroman uspjeh, a svi sudionici od toga ostvaruju korist. Pobrinut ću se da Europska Komisija jednostavnijom regulativom i povećanjem raspoloživog spektra podupre širu upotrebu Wi-Fi mreža,“ izjavila je potpredsjednica Europske komisije Neelie Kroes.

Prema njezinim riječima sustavi u kojima svoju Wi-Fi mrežu dijelite s drugima odličan su primjer kako se suradnjom većeg broja ljudi može dobiti kvalitetniji internet za sve, a svatko u Europi trebao bi imati mogućnost pristupa internetu izvan kuće ili posla.