POTREBNA PROMJENA

ETNO otkriva da Europa zaostaje u 5G i Gigabitnim ciljevima

ETNO otkriva da Europa zaostaje u 5G i Gigabitnim ciljevima
Depositphotos

Europska telekomunikacijska udruga ETNO predstavila je svoje izvješće "Stanje digitalnih komunikacija 2024", temeljeno na istraživanju Analysys Mason. Dolazi u trenutku kada sektor čeka novi „Paket povezivanja o digitalnoj infrastrukturi” Europske komisije, naglašavajući osjećaj hitnosti vezane uz politiku telekomunikacija.

Uz inovativnu povezanost koja postaje sve ključnija za konkurentnost i sigurnost, ulaganja u telekomunikacije dosegla su rekordnih 59,1 milijardu eura, dok je 6 od 10 Europljana imalo pristup FTTH-u do kraja prošle godine. Međutim, samo 10 od 114 mreža u Europi prošle je godine bilo 5G samostalan (5G SA), a kontinent je zaostajao i za Azijom i za Sjevernom Amerikom u ponudi rubnog oblaka, signalizirajući da je europski ekosustav povezivanja na raskrižju.

Ovogodišnje izvješće po prvi put prati napredak u inovacijama kao što su 5G SA, Open RAN i edge cloud. S 10 operativnih 5G SA mreža, Europa je bila bolja od Sjeverne Amerike sa svoje 4 mreže, ali je zaostajala za Azijom, koja je brojala 17. Što se tiče rubnog oblaka, Europa je imala 4 komercijalizirane ponude u 2023., zaostajući za azijsko-pacifičkom regijom (17 ponuda) i Sjeverna Amerika (9 ponuda).

U otvorenom RAN-u – najfleksibilnijem obliku radijske pristupne mreže – Europa broji 11 ispitivanja i postavljanja, što znači da je ispred Sjeverne Amerike, koja je brojala 8, ali iza Azije i Japana, koji su brojali 19. Ove brojke naglašavaju potrebu za industrijska politika usmjerena na inovacije i ulaganja usmjerena na europski ekosustav povezivanja.

Budući da EU ima za cilj postići punu 5G i punu gigabitnu pokrivenost do kraja ovog desetljeća, izvješće je pokazalo da su još uvijek potrebna značajna dodatna ulaganja u uvođenje prije nego što se postignu ciljevi. Godine 2023. 5G u Europi dosegnuo je 80 posto stanovništva, u odnosu na 73 posto prethodne godine. Međutim, Europa i dalje zaostaje za svim svojim svjetskim vršnjacima: Južnom Korejom (98 posto 5G pokrivenosti), SAD-om (98 posto), Japanom (94 posto) i Kinom (89 posto).

Kada je riječ o fiksnim mrežama, gigabitna pokrivenost Europe dosegla je 79,5 posto u 2023. godini, za razliku od 97,0 posto u Južnoj Koreji, 89,6 posto u SAD-u i 81,4 posto u Japanu. S druge strane, europska FTTH pokrivenost stanovništva (isključujući FTTB) dosegla je 63,4 posto u 2023. godini, u odnosu na 55,6 posto prethodne godine. Međutim, i ove je godine Analysys Mason potvrdio da na kraju desetljeća oko 40 milijuna ljudi u EU još uvijek neće imati pristup fiksnoj gigabitnoj vezi.

Kašnjenja u implementaciji, koja utječu na korisnike, ogledaju se u neoptimalnim ulaganjima po glavi stanovnika i sveukupno slabom financijskom zdravlju sektora, što je razlog za zabrinutost u pogledu konkurentnosti. Godine 2022., telekom CapEx po stanovniku u Europi iznosio je 109,1 eura, što je niže nego u Južnoj Koreji (113,5 eura) i daleko niže nego u SAD-u (240,3 eura). Međutim, u apsolutnom smislu, europska telekomunikacijska ulaganja dosegla su 59,1 milijardu eura u 2022., što je porast u odnosu na 56,3 milijarde eura prethodne godine, pri čemu je 60 do 70  posto bilo namijenjeno uvođenju mobilne i fiksne mreže.

Prihodi sektora, mjereni prosječnim prihodom po korisniku (ARPU), i dalje su najslabiji od svih svjetskih konkurenta: 2022. mobilni ARPU iznosio je 15,0 eura u Europi, za razliku od 42,5 eura u SAD-u, 26,5 eura u Južnoj Koreji, i 25,9 € u Japanu. Isto vrijedi i za fiksni širokopojasni ARPU, koji je iznosio 22,8 eura u Europi, za razliku od 58,6 eura u SAD-u i 24,4 eura u Japanu. Samo je Južna Koreja bila niža (13,1 €). To se ogleda u činjenici da se ROCE (povrat na uloženi kapital) članova ETNO-a gotovo prepolovio u nedavnoj prošlosti: u 2017. ROCE je bio 9,1 posto, dok je u 2022. iznosio 5,8 posto, signalizirajući da je europskim telekomunikacijskim kompanijama sve teže kako bi ostvarili odgovarajući povrat na svoje ulaganje.

To se događa u suprotnosti sa scenarijem u kojem europska maloprodajna tržišta ostaju jedinstveno rascjepkana, a pravo jedinstveno europsko telekomunikacijsko tržište ostaje neostvareno. Izvješće je pokazalo da je 2023. Europa brojala 45 velikih mobilnih operativnih grupa s više od 500.000 korisnika, za razliku od 8 u SAD-u, 4 u Kini i Japanu i 3 u Južnoj Koreji.

“Korisnici očekuju nove mreže, a europska konkurentnost oslanja se na inovativnu povezanost. Zbog toga moramo poduzeti hitne političke mjere kako bismo pomogli u jačanju europskog telekomunikacijskog sektora. Status quo – kako u smislu ulaganja tako i politike – neće pružiti razine inovacija koje su toliko potrebne za održavanje rasta i ostvarenje otvorene strateške autonomije,” rekla je Lise Fuhr, glavna direktorica ETNO-a.